Malign potansiyeli bilinmeyen tiroid tümörleri ve diferansiye tiroid tümörlerinde FHIT, P16, P53, EGFR ekspresyonları ve prognostik parametreler ile ilişkisi
Thyroid tumors of uncertain malign potential and differantiated thyroid tumors expression of FHIT, P16, P53 and EGFR correlates with prognostic factors
- Tez No: 306116
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiroid kanserleri en yaygın endokrin sistem tümörleridir ve gelişmiş ülkelerde görülen tüm kanserlerin yaklaşık. %1'ini oluşturur. Her ne kadar günümüzde tiroidin diferansiye karsinomlarında morfolojik özellikler esas alınmakta ise de özellikle son zamanlarda konvansiyonel histoloji bazı enkapsüle foliküler tiroid tümörlerinin benign yada malign sınıflamasında başarılı olamamaktadır. Çünkü bu lezyonların birbirine benzeyen histolojik özellikleri vardır. Bu amaçla çeşitli immnohistokimyasal belirleyiciler kullanılmakla birlikte hiçbirisi %100 sensivite ve spesifite göstermemektedir.Klinisyenler bu zorlukları göz önünde bulundurarak yetersiz agresif cerrahi yada yeterli agresif cerrahi yapmamak durumlarından kaçınmak için genel terminoloji olarak Malign Potansiyeli Bilinmeyen Tiroid Tümörleri terimi önermişlerdir.Günümüzde DTK'lı hastaların nüks ve ölüm risklerinin önceden belirlenebilmesi için prognostik skorlama sistemleri kullanılarak hastaların uzun dönem prognozları hakkında doğru tahminler oluşturulabilmektedir.Bu çalışmada (EGFR), FHIT, P16 P53 antikorları kullanılarak bunların ekspersyonlarına ve prognostik parametrelerle ilişkisine bakılarak tanı güçlüğü yaşanan olgularda rutinde kullanılabilecek immünohistokimyasal panele karar verilmeye çalışıldı.Sonuç olarak MPBTT gri zon lezyonlar olup spesifik küratif prosedürleri ve postoperatif takiplerinin yapılması gereken lezyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim çalışmamıza göre MPBTT inde EGFR antikoruyla boyanmanın zayıfta olsa prognostik bir ilişki olduğunun gösterilmesi, hastalar için en uygun tanı, tedavi protokolünü belirleyecek, hastaların yaşam kalitesini artıracak, tanı, tedavi ve uzun dönem takip maliyetlerinin azaltacak öngörüler oluşturulmasında anlamlı olabileceğini düşündürmüştür. Ayrıca daha geniş hasta serileri ile yapılacak çalışmalara ve bu lezyonun gerçek agresifliklerini gösteren biomarkerlara ihtiyaç olduğu kanısınada varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers are the most common tumor of endocrine system and constitute approximately 1% of cancers occured in the developed countries. Although in today morphological features are based in differentiated carcinomas of thyroid, particularly in recently conventional histology have not been successful in benign or malignant classification of some encapsulated follicular thyroid tumors. Because these lesions have similar histological features. Although various immunohistochemical markers have been used with this purpose, none of these have show 100% specificity and sensivity.In general terminology, clinicians have suggest the term of Thyroid Tumors with Unknown Malignant Potential(TTUMP) to not performe insufficient aggressive surgery or sufficient aggressive surgery as considering these difficulties.At the present time, accurate estimates about long-term prognosis of the patient can be created to previously determine the risks of recurrence and death of patients with DTC as using prognostic scoring systems.In this study, by using EGFR, FHIT, P16, P53 antibodies and looking expressions and relations with prognostic parameters of those, it was studied to decide that immunohistochemical panel can be used in cases with diagnostic difficulty in routine.Eventually, TTUMP appears as the gray zone lesions required to doing the specific curative procedures and postoperative follow-up. According to our study, showing that there is even though a weak prognostic relation between EGFR antibody staining and TTUMP is made think to be significant in creating of predictions that will determine the most appropiate diagnosis and treatment protocol for the patient, improve life quality of patients, reduce the costs of diagnosis, treatment and long-term follow-up. Additionaly, it is esteemed that there is a need for further studies performed in larger series of patients and biomarkers showing the real aggression of lesions.