Tiroid kanserlerinde mikro RNA 221,222,146b ve p27kip1protein mRNA seviyesinin prognostik önemi
Prognostic valve of levels micro RNA 221, 222, 146b and p27 kip1protein mRNA in thyroid cancers
- Tez No: 324375
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SEBİLA DÖKMETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
MikroRNA(miRNA)'lar, genom üzerindeki RNA genlerinden transkripsiyonu sağlanan, fakat proteine translasyonu gerçekleşmeyen, fonksiyonel RNA molekülleridir. miRNA'lar ve kanser arasındaki ilişki ortaya konmuş ve hücredeki miRNA seviyelerinin değişimi insanlardaki kanser gelişimiyle ilişkili bulunmuştur. Değişmiş miRNA seviyeleri tiroid kanserlerinde ve diğer kanserlerde tespit edilmiştir.Biz bu çalışmada tiroid kanserlerinde miRNA 221, 222, 146b ve p27Kip1 protein mRNA sekresyon seviyesini tesbit edip klinikopatolojik parametrelerle arasındaki ilişkiyi ve Hashimoto tiroiditinde mikroRNA sekresyon seviyesinde değişiklik olup olmadığını araştırdık. Bu amaçla çalışmaya 11 malign potansiyeli bilinmeyen iyi diferansiye tiroid kanseri, 28 düşük nüks riski olan papiller tiroid kanseri, 18 orta-yüksek nüks riski olan papiller tiroid kanseri ve 20 normal tiroid dokusu olmak üzere 77 hasta alındı.Hastalar miRNA 221, 222, 146b ve p27Kip1 protein mRNA sekresyon seviyeleri açısından karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulundu. Nüks riski arttıkça miRNA'ların sekresyon seviyeleri de artmaktaydı. miRNA'ların en yüksek sekresyon seviyeleri orta-yüksek nüks riski olan papiller tiroid kanseri hastalarında bulunmaktaydı. miRNA 146b, miRNA 221 ve miRNA 222 sekresyon seviyeleri kapsül invazyonu, vasküler invazyon veya lenf bezi metastazı olanlarda olmayanlara göre yüksek bulundu. Uzak metastazı olanlarda miRNA'ların sekresyon seviyeleri olmayanlara göre yüksek bulundu fakat miRNA 146b ve miRNA 221 sekresyonundaki yükseklik istatiksel olarak anlamlı iken miRNA 222 açısından farklılık önemsizdi.Tümör çapı ile miRNA'ların sekresyon seviyeleri arasında aynı yönlü bir korelasyon bulundu. Yaş ve cinsiyet ile miRNA 146b, miRNA 221, miRNA 222 sekresyon seviyeleri arasında bir ilişki yoktu. p27Kip1 protein mRNA seviyesi ile miRNA 221, miRNA 222 ve miRNA 146b sekresyonları arasında negatif yönlü bir korelasyon bulundu. Her üç miRNA düzeyi açısından Hashimoto tiroiditi olan hastalarla olmayanlar arasında fark yoktu. Malign potansiyeli bilinmeyen iyi diferansiye tiroid kanseri hastalarında miRNA 221, 222 ve 146b sekresyon seviyeleri normal tiroid dokusuna göre daha yüksekti. p27Kip1 protein mRNA sekresyon seviyeleri ise daha düşüktü.Sonuç olarak biz bu çalışmada miRNA 221, 222, 146b sekresyonundaki artışla tiroid kanseri nüks riskini artıran klinik ve patolojik parametrelerle önemli bir ilişkisi olduğunu gösterdik. miRNA'ların sekresyonu yüksek olan hastalarda nüks daha fazla, dolayısıyla da prognoz daha kötü olabilir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) are functional RNA molecules, which are transcripted from RNA genes in genome but they are not translated to proteins. The relation between miRNAs and cancer has been documented and changes at the cellular levels of miRNAs were found to be associated with cancer development. Alterations in miRNA have been defined in patients with thyroid and other cancers.In this study, we have examined levels of miRNA 221, 222, 146b and mRNA of p27Kip1 protein and investigated the relation of these factors with clinicopathologic parameters in patients with thyroid cancer and we have analyzed whether the levels of miRNA secretion alter in Hashimoto thyroiditis. For this purpose, we included 77 subjects in four groups; 11 with well-differentiated tumours of unknown malignant potential (WDT-UMP), 28 with papillary thyroid cancer with low recurrence risk, 18 with papillary thyroid cancer with moderate-high recurrence risk and 20 with normal thyroid tissue as control.The levels of miRNA 221, 222, 146b and mRNA of p27Kip1 protein were significantly different among groups. As the risk of recurrence increased we observed that levels of miRNAs secretion had also increased. The highest secretion levels of miRNAs were found in patients with papillary thyroid cancer with moderate-high recurrence risk. Levels of miRNA 146b, miRNA 221 and miRNA 222 secretions were elevated in patients with capsule invasion, vascular invasion or lymph node metastases when compared to patients without them. Levels of miRNAs secretions were also higher in patients with distant metastases, the difference for miRNA 146b and miRNA 221 was significant, but not for miRNA 222.A positive correlation was found between the tumor size and the levels of miRNA secretion. Levels of miRNA 146b, miRNA 221 and miRNA 222 secretions were not related with age and gender. Levels of miRNA 146b, miRNA 221 and miRNA 222 secretions were negatively correlated with p27Kip1 protein mRNA. All three miRNAs were not altered in patients with Hashimoto thyroiditis compared to patients without it. Levels of miRNA 221, 222 ve 146b secretions were higher in patients with WDT-UMP compared to patients with normal thyroid tissue, and levels of p27Kip1 protein mRNA secretion were lower.In conclusion, we have shown that elevated levels of miRNAs 221, 222 and 146b secretions are associated with clinical and pathological parameters predicting recurrence risk of thyroid cancer. Recurrence risk and therefore prognosis may be worse in patients with higher levels of miRNAs secretions.