Kardiyopulmoner resüsitasyon yapılan hastalarda metalloproteinazların ve mikrozomal enzimlerin karşılaştırılması ve prognozla olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Comparison of metalloproteinases and microsomal enzymes and evaluation their association with the prognosisin patients undergone cardiopulmonary resusciation
- Tez No: 306124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA MUTLU KUKUL GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kardiyopulmoner Resüsitasyon (KPR), kalp durması saptanan bir hastada, oksijenlenmiş kanın yaşamsal organlardaki dolaşımını sağlamak, kararlı bir kalp ritmini ve hemodinamik durumu yeniden oluşturmak için, acil olarak uygulanan tedavi girişimlerinin tümünü ifade eder.Bu çalışmada hastanemiz acil servisine kardiyopulmoner arrest (KPA) halinde getirilen veya acil serviste gözlem altındayken KPA gelişen hastalara uygulanan KPR ile sağkalım ve prognoz tahmininin yapılıp yapılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır.Hastaların KPR öncesi ve sonrası alınan serumlarında MMP-9 ve TIMP-1 değerleri spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. KPR'a cevap verenler ile vermeyenlerin biyokimyasal değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary resuscitation (CPR) refers to all the emergency treatment attempts performed in order to provide the circulation of the oxigenated blood to vital organs and to restore a stable heart rhythm and hemodynamic status in patients with cardiac arrest detected.Objective of this study was to investigate whether survival and prognosis could ve presumed with CPR performed on the patients who were presented to our emergency department (ED) with cardiomulmonary arrest (CPR) our developed CPR doring the observation in ED.MMP-9 and TIMP-1 values were spectrophotometrically measured in the serum obtained from the patients before and after the CPR. Biochemical outcomes of the patients with and without a response to the CPR were compared. Data of both groups were entered to SPSS 14.0 software.