Normal, preeklamptik, IUGR ve preterm doğumların plasental doku örneklerinde AMP deaminaz ve adenozin deaminaz enzim aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of AMP deaminase and adenosine deaminase enzym activities at placentas of uncomplicated pregnancies, preeclampsia, IUGR or preterm labor accompanied pregnancies
  1. Tez No: 306127
  2. Yazar: AYŞE FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kadın hastalıkları ve doğum pratiğinde plasentanın önemli bir yeri vardır. Plasenta fonksiyonlarının anlaşılması gebelikte ortaya çıkan birçok hastalığın etyopatogenezini anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu hastalıkların başında preeklampsi, IUGR, preterm eylem gelmektedir. Bu çalışmada plasentada AMP deaminaz ve adenozin deaminaz aktivitelerine bakılması amaçlandı.Çalışmaya normal, preterm, preeklamptik, immatür ve IUGR doğum yapan hastalar dahil edildi. Alınan plasental örnekler homojenize edilip santrifüj edilerek elde edilen süpernatandan AMP deaminaz ve adenozin deaminaz enzim aktivitelerine bakıldı. Çalışmaya alınan gruplardaki bireylerin yaş ve AMP deaminaz değerleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemsiz bulunurken (p>0.05), ADA değerleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulundu (p0.05)
Özet (Çeviri)
The placenta has an important place in the practice of obstetrics and gynecology. Understanding the emerging functions of the placenta during pregnancy will help us understand the etiopathogenesis of many diseases. At the beginning of these diseases are preeclampsia, intrauterine growth restriction, preterm labor. Patients with uncomplicated pregnancy or with preeclampsia, IUGR or preterm labor admitted to our study.Placental tissues homogenizated and centrifugate to form supernatant. AMP deaminase and adenosine deaminase activities were studied from this supernatant. The difference of meanage and mean AMP deaminase activity between groups were not statistically significant(p>0.05) But the difference was significant in mean ADA activity.At the comparison of ADA activity, it was seen that the difference was statistically significant in uncomplicated vaginal labor group versus immature labor accompanied group, preterm labor group versus immature labor accompanied group, preeclampsia accompained group versus immature labor accompanied group and IUGR accompanied group versus immature labor accompanied group (p0.05).