Kronik obstrüktif akciğer hastalığı bulunan hastalarda orbital kan akım değişikliklerinin renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Color doppler sonography evaluation of the ocular blood flow changes in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 306149
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Eye Diseases, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) geri dönüşümü tam olmayan, zararlı gaz ve partiküllere özellikle de sigara dumanına karşı oluşan enflamatuvar bir süreç sonucu gelişen ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. KOAH'da akciğerler ve hava yollarındaki enflamasyonun yanısıra sistemik bir enflamasyon geliştiği ve bunun sonucunda periferik damarların pulmoner damarlardakine benzer biçimde etkilendiği kanıtlanmıştır.Bu çalışmada amacımız RDUS tekniği ile oküler vasküler yatakta kan akım hızını ölçüp farklı evrelerdeki KOAH hastalarının Doppler sonuçlarını sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak KOAH'ta oküler hemodinaminin etkilenip etkilenmediğini araştırmaktır.Çalışma grubumuzu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümünde GOLD (Global Initiative For Chronic Obstructive Lung Disease) kriterlerine göre değerlendirilerek 20'şer kişilik 4 evreye ayrılan KOAH'lı 80 hasta ve 63 sağlıklı birey olmak üzere toplam 143 olgu oluşturdu. Tüm olgular Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji AD' de değerlendirilerek renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) tekniği ile santral retinal arter (SRA) ve oftalmik arter (OA) pik sistolik hızları (PSH), end diastolik hızları (EDH), rezistif indeksleri (RI) ve santral retinal ven (SRV) akım hızları ölçüldü. SRA ve OA PSH ve RI değerlerinde anlamlı yükseklikler saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is not fully recycled, against harmful gases and particles, especially cigarette smoke caused by an inflammatory process is characterized by progressive airflow limitation. Inflammation in the airways of the lungs and systemic inflammation in COPD, as well as developed and as a result of peripheral pulmonary arteries similarly affected proven.The aim of this study, ocular vascular bed with color Doppler ultrasonography (CDUS) technique to measure flow rate in different stages of COPD patients with healthy control group and compare the results of the Doppler COPD to investigate the ocular hemodynamics are affected.Work in our group of Chest Diseases, Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital of GOLD (Global Initiative For Chronic Obstructive Lung Disease) criteria were evaluated according to four phases as 20 people leaving 80 patients with COPD and 63 healthy subjects created a total of 143 cases. Chest diseases, Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital, part of our group to study GOLD criteria as 20 persons were evaluated according to the four phases of 80 patients with COPD and 63 healthy subjects allocated a total of 143 cases. All cases of the departmant of Radiology, Cumhuriyet University Faculty Hospital by taking part in the study by CDUS technique with the central retinal artery (CRA) and ophthalmic artery (OA) peak systolic velocities (PCV), end diastolic velocities (EDH), resistive index (RI ) and central retinal vein (CRV) velocities were measured. PSH and RI in CRA and OA heights significant elevations (p 0.05). SRV flow rates showed a significant elevation in.