İnek sütü alerjisi olan hastalarda solunum yolu alerjik hastalık gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the development of respiratory tract allergic disease in patients with COW milk allergy
- Tez No: 794232
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİBEK MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İnek sütü protein alerjisi (İSPA) yaşamın erken döneminde en sık görülen besin alerjisidir. İnek sütü protein alerjisi olan infantların çocukluk çağında solunum yolu alerjileri gelişimi ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı, yaşamın ilk iki yılında İSPA tanısı alan hastaların İSPA oluş mekanizmasına göre çocukluk çağında solunum yolu alerjik hastalıkların gelişiminin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Alerji Kliniğinde yaşamın ilk iki yılında İSPA tanısı almış ve çalışma süresinde 5 yaşını doldurmuş olan hastalar dahil edildi. Hastaların sosyo- demografik özellikleri, İSPA klinik ve laboratuvar bulguları veri toplama formuna kaydedildi. Hastaların solunum yolu alerjik hastalık geliştirme durumları, hastaların aileler telefon ile aranarak ISAAC anketi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 182 (%60,5)'si erkek 301 hasta dahil edildi. Hastaların 81 (%26,9)'i IgE aracılı, 87 (%28,9)'si miks, 87 (%28,9)'si non-IgE aracılı ve 46 (%15,3)'sı birden fazla mekanizmaya sahip İSPA tanısı ile takip edilmişti. IgE aracılı İSPA tanısı ile izlenen hastalarının 81 (%73)'i ürtiker anjiyoödem, 24 (%21,6)'ü anafilaksi ve 6 (%5,4)'sı bronkospasm kliniğinde idi. Miks tip İSPA olan 120 hastanın hepsi atopik dermatit ve non IgE aracılı İSPA tanılı hastaların 8 (%6,7)'i besin protein ilişkili enterokolit sendromu (BPİES) iken 111 (%93,3)'i inek sütü ilişkili proktokolit idi. Hastaların 182 (%60,5)'sinde sadece inek sütü alerjisi var iken 119 (%39,5) hastada sütün yanı sıra en az bir besine daha alerji vardı. Hastaların 118 (%39,2)'inde yumurta, 9 (%3)'unda buğday, 7 (%2,3)'sinde fındık, 13(%4,3)'ünde fıstık, 7 (%2,3)'sinde dana eti ve 4 (%1,3)'ünde ise ceviz alerjisi eşlik etmişti. Hastaların 83 (%27,5)'ünde yaşamın ilk bir yılında, 139 (%46,1)'unda 12-24 ay arasında, 54 (%17,9)'ünde iki yaşından sonra süt tüketebilmekte idi. İSPA tolerans gelişme yaşı ortalaması 2±0,97 yıl idi. Hastalarımızın 25 (%8,3)'inde 5 yaşından sonra İSPA devam etmekteydi. ISAAC anketi göre İSPA tanılı hastalarının; 94 (%31,2)'ünde doktor tanılı alerjik rinit, 84 (%27,9)'ünde doktor tanılı astım ve 153 (%50,8)'ünde doğumdan itibaren en az bir kez hışıltı atağı vardı. Astım tanısı alma yaşı ortalama 2,89±0,88 yıl, alerjik rinit tanısı alma yaşı ortalama 4,57±0,87 yıl idi. IgE aracılı İSPA tanılı hastaların 30 (%37)'unda, miks tip İSPA tanılı hastaların 24 (%27,6)'ünde, non IgE aracılı İSPA tanılı hastaların 17 (%19,5)'sinde, birden fazla mekanizmaya sahip İSPA tanılı hastaların ise 13 (%28,3)'ünde doktor tanılı astım geliştiği görüldü. İSPA oluş mekanizmalarına göre doktor tanılı astım gelişme durumu karşılaştırıldığında istatiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda yaşamın ilk iki yılında İSPA olan hastaların %27,9'unda astım, %31,2'sinde alerjik rinit geliştiği görüldü. İSPA oluş mekanizmasına göre görülme sıklığı açısından fark bulunmadı. İSPA hastalığında alerjik yürüyüşü ve İSPA oluş mekanizmasına göre farklılığın değerlendirildiği daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cow's milk protein allergy (CMPA) is the most common food allergy in early life. There is limited data on the development of respiratory allergies in childhood for infants with CMPA. The aim of this study was to evaluate the development of respiratory allergic diseases in childhood according to the mechanism of CMPA in patients who were diagnosed with CMPA in the first two years of life. Method: Patients who were diagnosed with CMPA in the first two years of life and were over 5 years old during the study period were included in the study at the Child Allergy Clinic of Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital. The sociodemographic characteristics, clinical and laboratory findings of CMPA were recorded in the data collection form. The status of respiratory allergic disease development in patients was assessed by applying the ISAAC questionnaire to their families via telephone. Results: A total of 301 patients were included in the study, 182 (60.5%) of whom were male. Of the patients, 81 (26.9%) had IgE-mediated, 87 (28.9%) had mixed-type, 87 (28.9%) had non-IgE-mediated, and 46 (15.3%) had CMPA diagnosed with more than one mechanism. Of the patients with IgE-mediated CMPA, 81 (73%) had urticaria-angioedema, 24 (21.6%) had anaphylaxis, and 6 (5.4%) had bronchospasm. All 120 patients with mixed-type CMPA had atopic dermatitis, while 8 (6.7%) of the patients with non-IgE-mediated CMPA had food protein-induced enterocolitis syndrome (FPIES), and 111 (93.3%) had cow's milk- induced proctocolitis. Only cow's milk allergy was present in 182 (60.5%) of the patients, while 119 (39.5%) had allergies to cow's milk and at least one other food. Of the patients, 118 (39.2%) had egg allergy, 9 (3%) had wheat allergy, 7 (2.3%) had 13 nut allergy, 13 (4.3%) had peanut allergy, 7 (2.3%) had beef allergy, and 4 (1.3%) had walnut allergy. In 83 (27.5%) of the patients, they were able to consume milk during the first year of life, 139 (46.1%) between 12-24 months, and 54 (17.9%) after the age of two. The average age of CMPA tolerance development was 2±0.97 years. CMPA continued in 25 (8.3%) of our patients after the age of 5. According to the ISAAC questionnaire, 94 (31.2%) of the patients diagnosed with CMPA had doctor- diagnosed allergic rhinitis, 84 (27.9%) had doctor-diagnosed asthma, and 153 (50.8%) had wheezing attacks at least once since birth. The average age of diagnosis for asthma was 2.89±0.88 years and for allergic rhinitis was 4.57±0.87 years. Doctor- diagnosed asthma developed in 30 (37%) of patients with IgE-mediated CMPA, 24 (27.6%) of patients with mixed-type CMPA, 17 (19.5%) of patients with non-IgE- mediated CMPA, and 13 (28.3%) of patients with CMPA diagnosed with more than one mechanism. There was no statistically significant difference in the development of doctor-diagnosed asthma according to the mechanisms of ISPA formation. Conclusion: In our study, it was observed that 27.9% of patients who had CMPA in the first two years of life developed asthma, and 31.2% developed allergic rhinitis. There was no difference in the frequency of occurrence based on the mechanism of CMPA development. More studies are needed to evaluate the atopic march and differences based on the mechanism of CMPA development in CMPA disease.