İntiharın biyokimyasal belirteçleri olarak beyin omurilik sıvısında S100B proteini ve serotonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of S100B protein and serotonin levels in cerebrospinal fluid as suicide biomarkers
  1. Tez No: 306206
  2. Yazar: KAMİL HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNALDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İntihar ya da tamamlanmış intihar kişinin kendi yaşamına kendi isteğiyle son vermesidir. İntihar davranışı, intihar ve intihar girişimleri için kullanılan genel bir tanımdır. Dünyada her yıl bir milyon intihar ve on milyon intihar girişimi meydana gelmektedir. Her ne kadar intihar önlenebilir bir halk sağlığı problemi olmasına rağmen, intihar riskini belirlemeye yönelik az sayıda objektif yöntem vardır.Serotonin (5-hydroxytryptamine, 5-HT) santral sinir sisteminde bir nörotransmitterdir ve S100B protein beyinde fazla miktarda bulunan asidik bir kalsiyum bağlayıcı proteindir. Son yıllarda pek çok fizyolojik görevi ve farklı nöropatolojik durumlarda önemi olması nedeniyle S100B proteinine ilgi artmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda postmortem S100B proteini ve serotonin düzeylerinin intihar düşüncesi ve intihar açısından belirteç olarak kullanılmasının yararlı olabileceği belirtilmiştir.Bu çalışmada, intihar (n = 32) ve intihar dışı (n = 56) adli tıbbi otopsi olgularından (n = 88, ölümden en fazla 24 saat geçmiş olanlar) alınan beyin omurilik sıvılarında S100B proteini ve serotonin düzeyleri araştırılmıştır. S100B proteini ve serotonin analizi için beyin omurilik sıvısı örnekleri toplanmış ve analiz edilinceye kadar -80ºC'de saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicide or suicide completion is the act of taking one?s own life voluntarily, and usually intentionally. Suicidal behavior is a general term used to refer to suicide and suicide attempts. About one million suicides and ten million suicide attempts occur worldwide each year. Although suicide is a preventable public health problem, there are few objective assays for suicide risk.Serotonin (5-hydroxytryptamine, 5-HT) is a neurotransmitter in the central nervous system and S100B protein is an acidic calcium-binding protein which is most abundantly found in the brain. In recent years, there has been a proliferation of interest in the protein S100B, its many physiological roles and its behavior in various neuropathological conditions. Previous studies have suggested the usefulness of the postmortem S100B protein and serotonin levels as markers of suicide ideation and suicide.In this study, we investigated S100B protein and serotonin levels in the cerebrospinal fluid (CSF) in medicolegal autopsy cases (n = 88, within 24 hours postmortem), including those of suicide cases (n = 32) and non-suicide cases (n = 56). For S100B protein and serotonin analysis, cerebrospinal fluid samples were collected and were stored at -80ºC.