Fibromyalji ve somatoform bozukluk hastalarında kişilik özelliklerinin karşılaştırılması
The comparasion treatment of personality fibromyalgia and somatoform disorders
- Tez No: 306232
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmadaki amacımız Fibromyalji Sendromu (FMS) ve Somatoform Bozukluğu (Somatizasyon Bozukluğu (SB), Farklılaşmamış Somatoform Bozukluk (FSB), Konversiyon Bozukluğu (KB), Hipokondriyazis (HP), Psikojenik Ağrı Bozukluğu (PAB) olan hastaların kişilik özelliklerini ve sosyodemografik özelliklerini karşılaştırmak ve fibromyaljinin bir somatoform bozukluk alt tipi olup olamayacağı sorusuna cevap aramaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya DSM-IV'e göre somatoform bozukluğu tanısı konulan (28 SB, 30 FSB, 30 KB, 20 HP, 18 PAB) 136 hasta ile fibromyalji tanısıyla takip edilen 30 hasta ve kontrol grubu olarak benzer sosyodemografik özelliklere sahip 30 birey alındı. Çalışmaya katılan bireylerin kişilik özellikleri Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) ile değerlendirildi. Sosyodemografik bilgileri için de yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, meslek, ekonomik durum ve yaşadığı yer olmak üzere 7 parametre sorgulandı.Bulgular: FMS'li grubun sosyodemografik özelliklerinin somatoform bozukluklarla benzer (p>0,05) düzeyde olduğunu bulduk. Tüm alt ölçekleriyle birlikte HKE değerlendirildiğinde kontrol grubunun uyumunun diğer çalışma gruplarına göre daha iyi olduğunu. Fibromyalji grubunun uyumunun ise Somatoform Bozukluklarla benzer şekilde olduğunu (p>0,05) gördük.Sonuç: Romatolojik bir hastalık olarak tanımlanan FMS'nin Somatoform Bozukluklar ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip olması, benzer klinik semptomların görülmesi, benzer şekilde tanı kriterleri arasında herhangi bir pozitif laboratuvar bulgusunun olmaması, kesinleşmemiş etyolojik hipotezlerinin benzer olması, komorbid psikiyatrik bozuklukların her iki hastalıkta da sık görülmesi, farklı çalışmalar üzerinden yapılan yorumlarla ve bizim çalışmamızda da desteklediğimiz benzer kişilik özelliklerine sahip olmaları sebebiyle FSB bir somatoform bozukluk alt tipi olabilir. Bu savımızı destekleyecek daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak olan yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study is to compare the personality traits and demographic characteristics of patients with fibromyalgia syndrome (FMS), somatoform disorders (somatization disorder (SD), undifferentiated somatoform disorder (USD), conversion disorder (CD), hypochondriasis (HP), psychogenic pain disorder (PPD) and to seek the answer the question of whether fibromyalgia is a sub-type of somatoform disorders.Materials and Methods: 136 patients (28 SB, 30 FSB, 30 KB, 20 HP, 18 PAB) who had been diagnosed with a somatoform disorder according to DSM-IV, 30 patients with a diagnosis of fibromyalgia, and 30 individuals with similar socio-demographic characteristics as a control group were included in this study. Personality characteristics of individuals participating in the study were evaluated by Hacettepe Personality Inventory (HKE). For sociodemographic information, 7 parameters including age, gender, marital status, education, occupation, economic status and place of residence were questioned.Results: We found that patients with FMS had similar socio-demographic characteristics with patients with somatoform disorders (p> 0.05). When HKE -with all sub-scales- was evaluated, the compliance of the control group was found to be better than that of patient groups. On the other hand, we have seen that the compliance of fibromyalgia group was in alignment with that of the somatoform disorders group (p> 0.05).Conclusions: FMS, which is described as a rheumatic disease, may be a sub-type of somataform disorders because it has several similar features with somatoform disorders such as socio-demographic properties, clinical symptoms, lack of any significant laboratory findings, unproved etiological hypotheses, frequent comorbidity with other psychiatric disorders, and similar personality traits as we support with the current study. Further studies in larger groups of patients are needed in order to confirm our hypothesis.