Dalak parankim kanamasında ca-alginat'ın etkinliği
The effect of ca-alginate in parenchymal bleeding of spleen
- Tez No: 306231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Dalak parankim kanaması karın travma cerrahisinde ana problemdir. Kanama ile mücadele etmek için çalışmaların büyük bölümü hemostatik materyaller üzerinedir.Amaç: Bu çalışmada dalak parankim kanamalarında Kalsiyum Alginatın hemostatik etkinliğini araştırdık.Gereç ve Yöntemler: Otuziki adet Wistar albino cinsi dişi sıçan üzerinde çalışıldı (6 aylık, 250- 300 gr). Gruplar sekizerli sıçanlardan oluşan 4 gruba bölündü.1. Grup (Sham grup) (n=8), laparatomi sonrası kapatıldı.2. Grup (SF grup) (n=8), Laparatomi sonrası dalak ortasına standart yaralama yapıldı, sonra 2x2 cm boyutlarında, % 0,9 NACI solüsyonu emdirilmiş gazlı bezler ile üç dakika süreyle kanamalı dalak dokusunun üzerine yerleştirildi.3. Grup (Ca-Alginat grup) (n=8), laparatomi sonrası standart yaralama yapıldı. Sonra 1x1 cm boyutlarında Ca-Alginat (Sorbalgon) örtüsü lasere dalak dokusunun üzerine yerleştirildi.4.Grup (Kontrol grup) (n=8), Sadece preop. ve postop. kan örneği alındı.Grupların Peroperatif kanama miktarı, preop. ve postop. 1. gündeki hct, Wbc, hg, Rbc, plt seviyeleri belirlendi. İstatistiksel analizleri yapıldı. Bir hafta sonra adhezyon skorlaması, histopatolojik inceleme yapıldı.Bulgular: Postoperatif, çalışma grubundaki ortalama hemotokrit düşüşü SF grubuna göre, anlamlı olarak azdı (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Introductıon: The spleen parenchyma bleeding is the main problem in abdominal trauma surgery. The majority of efforts to combat bleeding focuses on hemostatic materials.Objective: İn this study we investigated the effectiveness of calcium alginate haemostatic agent for Parenchymal hemorrhage of the spleen.Material and methods: Thirty-two female Wistar albino rats were studied on the (6 month, 250 - 300 gr). Groups were divided into 4 groups including eight rats.1. Group (Sham group) (n = 8), After laparotomy was closed.2. Group (SF group) (n = 8), After laparotomy, standard injury at the center of the spleen than 2x2 cm, NACI 0.9% solution impregnated gauze was placed over a bleeding spleen tissue for three minutes.3. Group (Ca-Alginat group) (n = 8), After laparotomy, standard injury at the center of the spleen than 1x1 cm Ca alginate (Sorbalgon) cover was placed over the laserated spleen tissue .4. Group (Control group) (n = 8), Only preoperative and postoperatively blood samples were obtained.Groups in the amount of perioperative bleeding, preop. and postop. 1. day, Hct, Wbc, Hg, Rbc, Plt levels were determined. Statistical analysis was performed.