Primer fibromiyalji tanısı alan hastalarda kronik yorgunluk sendromu, depresyon, anksiyete ve somatizasyon bozukluğunun araştırılması
Evaluation of chronic fatigue syndrome, depression, anxiety and somatization disorder individuals with a primary diagnosis of fibromyalgia
  1. Tez No: 954336
  2. Yazar: CANAN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Primer Fibromiyalji Sendromu (PFS), yaygın ve kalıcı ağrı ile yorgunluğun yaygın bir semptom olarak ortaya çıktığı bir hastalıktır. Bu araştırmanın temel amacı, PFS tanısı konmuş bireylerde depresyon, anksiyete ve somatizasyon bozukluğu gibi komorbid psikiyatrik durumların yaygınlığını ve kronik yorgunluk sendromu (KYS) ile birlikte klinik tablonun olası örtüşmelerini değerlendirmektir. Yöntemler: Bu prospektif, kesitsel çalışmada, PFS tanısı konmuş 60 hastaya Prime MD ölçeği uygulanarak psikiyatrik tanılarla örtüşme durumu araştırılmıştır. Ayrıca, hastalar Fukuda Sınıflandırma Sistemi'ne göre değerlendirilerek KYS tanısı alıp almadıkları belirlenmiştir. Sonuçlar: Anksiyete bozukluğu insidans oranı %33,3 ve somatoform bozukluk insidans oranı %83,4 idi. 10 hastada (%16,7) majör depresyon ve 16 hastada distimi tespit edildi. 60 hastanın 8'inde (%13,3) herhangi bir psikiyatrik bozukluk görülmezken, geri kalan 52 hastada en az bir veya birden fazla bozukluk vardı. 60 hastanın 50'si (%83,3) yorgunluktan şikayetçi olmasına rağmen, sadece 8 hastada (%13,3) KYS için yeterli kriterleri karşıladığı tespit edildi. Sonuç: PFS ve KYS aynı klinik varlık olmasa da, benzer semptomlara sahip iki klinik durum gibi görünmektedir, özellikle psikiyatrik semptomlar ve durumlar sıklıkla bir arada görülmektedir. Psikiyatrik semptomların ve tanıların prevalansının, özellikle hem PFS hem de KYS tanı kriterlerini karşılayan bireylerde yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Primary Fibromyalgia Syndrome (PFS) is defined by persistent widespread pain, with fatigue emerging as a prevalent symptom. The primary objective of this investigation was to assess the prevalence of comorbid psychiatric conditions including depression, anxiety, and somatization disorder, along with chronic fatigue syndrome (CFS) among individuals with a diagnosis of PFS, and to examine the potential overlap in clinical presentation. Methods: In this prospective, cross-sectional study, the Prime MD scale was applied to 60 patients diagnosed with PFS to investigate their overlap with psychiatric diagnoses. In addition, patients were evaluated according to the Fukuda Classification System to determine whether they could be diagnosed with CFS. Results: The incidence rate of anxiety disorder was 33.3% and the incidence rate of somatoform disorder was 83.4%. Major depression was detected in 10 patients (16.7%) and dysthymia in 16 patients. Eight out of 60 patients (13.3%) did not have any psychiatric disorders, while the remaining 52 patients had at least one disorder or more than one disorder. Although 50 of 60 patients (83.3%) complained of fatigue, only 8 (13.3%) patients were diagnosed by meeting sufficient criteria for CFS. Conclusion: Even though PFS and CFS are not the same clinical entity, they seem to be two clinical conditions with similar symptoms overlap, especially psychiatric symptoms and conditions often coexist. The prevalence of psychiatric symptoms and diagnoses was observed to be elevated, particularly among individuals meeting the diagnostic criteria for both PFS and CFS.