Kronik periodontitisli bireylerde periodontal tedavinin oksidatif stres üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of periodontal treatment on oxidative stress in patients with chronic periodontitis
- Tez No: 306244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA OTAN ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik periodontitisli (KP) bireylerin dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürüğünde oksidatif stres belirteci olan 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) seviyelerini ve başlangıç periodontal tedavinin oksidatif stres üzerine olan başarısını değerlendirmektir.Çalışmaya 24 KP'li ve 24 periodontal açıdan sağlıklı olmak üzere toplam 48 gönüllü birey dahil edildi. Plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), cep derinliği (CD) ve klinik ataşman kaybını (KAK) içeren klinik periodontal değerlendirmeler ve radyografik incelemeler kaydedildi. Tüm bireylerden çalışma başlangıcında DOS ve tükürük örnekleri alındı. KP'li bireylerden başlangıç periodontal tedaviyi takiben 10.gün, 1.ay ve 3.ayda DOS ve tükürük örneklerinin alınmasına devam edildi. Bireylerin DOS ve tükürük örneklerindeki 8-OHdG seviyeleri ELISA (enzim ilintili immün test) ile incelendi ve klinik indeksler tekrarlandı.KP grubunda DOS örneklerinde 8-OHdG seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek ve başlangıç periodontal tedavi sonrası DOS 8-OHdG seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalış olduğu belirlendi (p0,05).Çalışmamız periodontitisli bireylerin doku hücrelerinde özellikle periodontal cepte DNA hasarının dolayısıyla oksidatif stresin arttığı ve başlangıç periodontal tedavi ile beraber DOS 8-OHdG seviyelerinin azaldığını ortaya koymuştur. Bu çalışma ayrıca DOS'un 8-OHdG seviyelerini saptamada tükürüğe göre daha kullanışlı bir doku sıvısı olduğunu göstermiştir. 8-OHdG, periodontal hastalığın şiddetini ve oksidatif stres kaynaklı doku yıkımını baskılamada periodontal tedavinin etkisini ortaya koyabilen önemli bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate 8-hydroxy-deoxyguanosine (8-OHdG) levels as a marker of oxidative stress in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva in patients with chronic periodontitis (CP) and the success of initial periodontal treatment on oxidative stress.A total of 48 subjects, 24 patients with chronic periodontitis and 24 periodontally healthy individuals were included in the study. Clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD), clinical attachment levels (CAL) and radiographic evaluations were recorded. GCF and saliva samples were obtained at the beginning of the study from all individuals. It was proceed to obtain GCF and saliva samples from patients with CP at 10th day, 1st and 3rd months following initial periodontal therapy. 8-OHdG levels of GCF and saliva samples were investigated by ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) and clinical indices were also repeated.Statistically significant higher GCF 8-OHdG levels and a significant decrease in GCF 8-OHdG after initial periodontal therapy were determined in CP group (p0,05).Our study revealed that DNA injury thereby oxidative stress increase in tissue cells and especially in periodontal pockets in individuals suffering from periodontitis and the periodontal treatment resulted with a significant decrease of 8-OHdG levels in GCF samples. This study also showed that GCF was a more useful tissue fluid than saliva for detecting 8-OHdG levels. 8-OHdG is an important marker which may reveal severity of periodontal disease and effect of periodontal therapy for suppressing tissue destruction caused from oxidative stress.