Kronik periodontitisli bireylerde tek seansta yapılan periodontal başlangıç tedavisinin sonuçlarının incelenmesi
Investigation of the efficiency of full mouth scaling and root planning treatment in chronic periodontitis
  1. Tez No: 493220
  2. Yazar: ŞEBNEM BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜLDEN IŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmamızın amacı kronik periodontitisli bireylerde, tüm ağız diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme tedavisi ile geleneksel periodontal tedavinin klinik periodontal parametreler ile tükürük TNF-alfa, TAS, TOS ve OSİ düzeylerine olan etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 50 kronik periodontitisli hasta ile İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde gerçekleştirildi.Bireyler rastgele kontrol (n=25) ve deney (n=25) grupları olmak üzere ayrıldı.Test grubundaki hastaların periodontal tedavileri ultrasonic aletler ve Gracey küretleri kullanılarak aynı gün içinde gerçekleştirildi. Kontrol grubunun tedavisi ise aynı şekilde ultrasonic aletler ve Gracey küretleri kullanılarak, her seans 1 yarım çene tedavi edilecek şekilde 1 haftalık seans aralıkları ile 4 haftada tamamlandı.Tedaviler aynı araştırmacı tarafından yapıldı. Araştırmaya katılan bireylerin tüm dişlerinde plak indeksi, sondalanabilir cep derinliği, sondalamada kanama, klinik ataşman seviyesi ölçümü tespitini içeren klinik periodontal ölçümler tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ve 3.aylarda kaydedildi. Tükürük TNF-alfa, TAS, TOS, OSİ verilerini analiz etmek için, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ve 3.aylarda tükürük örnekleri alındı. Yapılan istatistiksel değerlendirmenin sonucunda TAK protokolünün tedavi sonrası 3 aylık takipte klinik verilerde, SCD ve KAD değerleri üzerinde, biyokimyasal verilerde ise TNF-alfa ve TAS değerlerinde GPT'ye göre daha etkili olduğunu görmekteyiz. Her iki tedavi protokolünün de periodontal başlangıç tedavisinde etkili olduğunu ve bu nedenle TAK tedavisinin rutinde daha çok tercih edilebilir olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of same day full mouth scaling and root planing (FM-SRP) versus quadrant scaling and root planing (Q-SRP) in chronic periodontitis patients in terms of clinical parameters and saliva TNF-alfa levels, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stres index (OSI). A total of fifty chronic periodontitis patients were volunteered for this study in Istanbul University School of Dentistry Department of Periodontology Clinics. They were enrolled in test (n=25) and control (n=25) groups randomly. Test group received same day full mouth scaling by using ultrasonic device and root planing by using Gracey currettes. Control group received the same treatment with the test group but in quadrants, all treatment to be completed in four seperate appointments. All treatments were carried out by the same clinician. Periodontal status was evaluated by recording; plaque index (PI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD), and clinical attachment level (CAL) before treatment and at 1- and 3-months following treatment.Biochemical parameters were evaluated in saliva samples collected at the same timepoints with the clinical recordings. TNF-alfa levels, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stres index (OSI) in saliva were evaluated by special laboratory kits. All clinical parameters were improved in both test and control groups during the study period. TNF-alfa, SCD, CAL levels were decreased more in the test group and this was statistically significant.TAS levels were increased more in the test group and this was statistically significant. FM-SRP and Q-SRP result in overall clinically and biochemically comparable outcome where healing of periodontal tissues may be better obtained by FM-SRP