Yapıştırma simanının renginin tam seramik restorasyonların sonuç rengi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of luting cements color on the final color of all ceramic restorations
  1. Tez No: 306245
  2. Yazar: DOĞU ÖMÜR DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZLEM CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; yapıştırma simanlarının, tam seramiklerin sonuç rengi üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenebilmesi ve gerektiğinde olumlu yönde kullanılabilmeleri için, optik özelliklerinin ve tam seramiklerin sonuç rengi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir.A2 renk tonunda ve uygun alt yapı/veneer kalınlıklarında hazırlanan, disk şeklindeki (11x1,5 mm); orta opasite ve yüksek translusent alt yapılara sahip IPS e.max, In Ceram Alumina ve zirkonyum tam seramik örneklerin siman uygulamadan önce ilk renk ölçümleri spektrofotometre cihazıyla ölçülerek CIE L*a*b* renk sisteminde kaydedildi. Universal renk tonunda Ketac Cem, Ketac Cem Plus ve universal, translusent, beyaz opak renklerdeki Maxcem, Variolink II, Clearfil ve RelyX siman örnekler disk şeklinde (11x0,2 mm) hazırlandı ve tam seramik örneklere optik olarak bağlandıktan sonra ikinci renk ölçümleri yapıldı. Renk farklılıkları ( ? E) hesaplanarak iki yönlü Varyans Analizi (Anova) ve Tukey HSD testi ile istatistiksel analizleri gerçekleştirildi.Beyaz opak simanların tam seramiklerin L* değerinde artma, universal ve translusent simanların ise azalmaya ve tüm simanların ise genel olarak a* ve b* değerlerinde azalmaya neden olduğu görüldü. Tüm tam seramikler için, en yüksek renk farklılığı translusent renk Variolink II ( ? E=2,77), en düşük renk farklılığı ise universal ve beyaz opak renklerdeki RelyX ( ? E=1,34) siman gruplarında tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the optical properties of luting cements and their effects on the final color of all ceramics due to prevent the unfavorable effects or in case of need to use favorable effects on the final color of all ceramics.IPS e.max with medium opacity and high translucency frameworks, In Ceram Alumina and zirconium all ceramic disc shaped (11x1,5mm) samples were prepared at A2 shade and appropriate core/veneer thickness. First color measurements were performed with a spectrophotometer without cement samples and recorded as CIE L*a*b* color system. Universal shade Ketac Cem, Ketac Cem Plus and universal, translucent, white opaque shades Maxcem, Variolink II, Clearfil and RelyX cement disc shape (11x0,2mm) samples were prepared, optically connected to the ceramic samples and second color measurements were performed. Color differences ( ? E) were calculated and statistically analyzed with two way Variance Analyses (Anova) and Tukey HSD tests.It was seen that, the use of white opaque cements resulted an increase and universal and translucent cements decrease the color coordinate L* value and all shade cements generally decrease the color coordinate a*, b* values for all ceramics. Highest color difference value was determined at translucent shade Variolink II ( ? E=2,77) and the lowest was determined at white opaque shade RelyX ( ? E=1,34) cement groups for all ceramics.