Karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda perioperatif n-asetilsistein tedavisinin etkileri
Effects of perioperative n-acetylcysteine treatment in patients who underwent liver resection
- Tez No: 306252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ARTIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda perioperatif N-asetilsistein tedavisininetkilerinin belirlenmesiMateryal metod: Bu prospektif çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi GenelCerrahi AD'da Ocak 2011- eylül 2011 yılları arasında gerçekleştirildi. Herhangibirsebeple karaciğer rezeksiyonu uygulanan 45 ardışık hastaya rutin olarak rezeksiyonesnasında 1 defa 15 dk olam üzere Pringle manevrası uygulandı. Kontrol grubunda olan25 herhangibir kemoprotektif ajan uygulanmadı. Çalışma grubundaki 20 hastaya isepringle manevrası öncesi 150/mg/kg/30 dk tek doz ve pringle manevrasısonlandırıldıktan sonra 50/mg/kg/10 saatte tek doz şeklinde NAS İ.V olarak uygulandı.Hastaların Preoperatif ve postoperatif 1. , 2. Ve 7. günlerde karaciğer fonksiyon testleri(AST, ALT, ALP, GGT, LDH, INR ve T. Bil) ve NAS uygulaması öncesi ve pringlemanevrası sonlandırıldıktan 1 saat sonra alınan karaciğer kalın iğne biopsileri incelendi.Verilerin analizi SPSS-15.0 programı ile yapıldı. Verilerin karşılaştırılmasında; hastakontrol,malign-benign, major-minör cerrahi durumlarına göre değişkenlerinkarşılaştırmaları bağımsız iki örneklem t testi ile değerlendirildi.Bulgular: Her iki grup arasında hem biokimyasal hem de patolojik örneklerinincelenmesi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir veri elde edilememiştir. Çalışmave kontrol grupları kendi içerisinde ayrı ayrı major ve minor cerrahi geçren hastalarşeklinde iki gruba ayrılarak major ve minor cerrahi geçiren hastalardaki biyokimyasalve patolojik değişimler karşılaştırıldığında çalışma grubunda AST, Biluribin ve ALPdeğerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To identify effects of perioperative N-acetyl cysteine therapy in patientsundergoing liver resectionMaterial and method: This prospective trial was conducted at General SurgeryDepartment of Erciyes University, Medicine School between January, 2011 andSeptember 2011. Pringle maneuver was routinely performed for once over 15 minutesduring resection in 45 consecutive patients who underwent hepatic resection for anyreason. No chemoprotective agent was used in 25 patients in control group. In the 20patients in study group, NAC was given intravenously at a single dose of 150 mg/kgover 30 minutes before Pringle maneuver and at a single dose of 50 mg/kg over 10hours after Pringle maneuver. Hepatic function tests (AST, ALT, ALP GGT, LDH,INR and Total Bilirubin) before and on the day 1, 2 and 7 after operation as well asthick-needle (Tru-cut ) hepatic biopsies before NAC administration and after cessationof Pringle maneuver were evaluated in the patients. Data were analyzed by using SPSSversion 15.0. Chi-square test and binary logistic regressions were used in thecomparisons.Findings: No statistically significant data was obtained between two groups afterbiochemical and pathological evaluations. When biochemical and pathological changeswere compared after individually classifying study and control groups into 2 subgroupsas patients underwent major and minor surgery, significant difference was detected inAST, ALP and Bilirubin values in study group.