Diz osteoartriti olan hastalarda sıcak ve soğuk uygulamanın etkisi
The effect of hot or cold application in the patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 306267
  2. Yazar: ÇİĞDEM İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Nursing, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma diz osteoartriti olan hastalar üzerinde sıcak ve soğuk uygulamanın etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Deneysel olarak yapılan bu araştırma Ordu İli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine Şubat-Ekim 2011 tarihleri arasında gelen ve diz osteoartriti olan hastalarda yapılmıştır. Araştırmaya katılan 79 hastanın 25'i sıcak grubuna, 29'u soğuk grubuna ve 25'i kontrol grubuna olmak üzere rastgele üç gruba ayrılmıştır. Sıcak grubuna bir ay boyunca haftada 5 gün günde 15 dakika sıcak uygulama, soğuk grubuna bir ay boyunca haftada 5 gün günde 15 dakika soğuk uygulama yapılmış ve kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Anket formu, WOMAC Osteoartrit İndeksi, VAS Ağrı Skalası ve İlaç Değerlendirme formları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki kare, Tek yönlü varyans analizi ve Duncan testleri kullanılmıştır.Sıcak, soğuk ve kontrol grubundaki hastaların gruplar arası ön-test ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyon puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0.05) bulunmuştur. Sıcak, soğuk ve kontrol grubundaki hastaların gruplar arası son-test ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyon puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur (p0.05).Bu çalışma sonucunda diz osteoartriti olan hastalarda sıcak ve soğuk uygulamanın ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyonlarda önemli iyileşmeler sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried on the patients with knee osteoarthritis with the aim of evaluatig the effect of hot and cold applications.The study, carried out experimentally, was realized on the patients with knee osteoarthritis who come to Physical Treatment and Rehabilitation Out-patient Clinic of Ordu State Hospital between the dates of February-October 2011. 25 of 79 patients participating in the study were divided into hot group, and 29 of the patients for cold group, and 25 of the patients were divided into control group randomly. Hot application was applied to the hot group for 15 minutes perday and for the five days throughout a month, and cold application was applied to the cold group fot 15 minutes perday and fort he five day throughout a month, and any application wasn?t applied to the control group. In the collection of the study data, questionnasia form, WOMAC Osteoarthritis Index, VAS pain scala and medicine assesment form were used. In the assesmentof the data, Chi-square, One-way Anova and Duncan tests were used.It was found out that there was no significant distinction between pre-test pain, stiffness and physical functional score of averages of the patients in the group of hot, cold and control (p>0.05). But there was a significant distinction between post-test pain, stiffness and physical function score averages of the patients in the group of hot, cold and control group (p0.05, Duncan), througout a month application process. It was also defected that there was no significant distinction between the use of medicine averages of hot, cold and control groups (p>0.05).In the conclusion of this study, it was found out that in the patients with knee osteoarthritis, the application of hot and cold provided significant recoveries in pain, stiffness and physical functions.