Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astım yorgunluk ölçeğinin kronik obstrüktif akciğer hastalığında geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of chronic obstructive pulmonary disease and asthma fatigue scale in the patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 306266
  2. Yazar: FADİME YEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, 2010 yılında Revicki tarafından geliştirilen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ve Astım Yorgunluk Ölçeği'ni Türkçe'ye uyarlamak ve kronik obstrüktif akciğer hastalığında geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla yapılmıştır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ve Astım Yorgunluk Ölçeği (KAYÖ) kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astımda görülen yorgunluğu belirleyen spesifik bir ölçektir.Araştırma Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi'ne başvuran ve serviste yatan kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi konulmuş 120 hasta ile metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Anket Formu, St. George's Solunum Anketi, Yorgunluk için Görsel Benzerlik Skalası, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ve Astım Yorgunluk Ölçeği ve Solunum Fonksiyon Testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Cronbach Alfa katsayısı, Örneklem Yeterliği analizi, Barlett's Test of Sphericity analizi, Scree Plot grafiği, Kolmogorov-Smirnov testi, Faktör analizi, Korelasyon analizi, t testi kullanılmıştır.Ölçek puanlarının dağılımlarının normal ve Cronbach Alfa Katsayısının 0.96 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of adjusting Chronic Obstructive Pulmonary Disease and Asthma Fatigue Scale (CAFS) developed by Revicki in 2010 into Turkish, and to test the reliability and validity in COPD. Chronic Obstructive Pulmonary Disease and Asthma Fatigue Scale is a specific one determining fatigue seen chronic obstructive pulmonary disease and asthma.The study was carried on methodologically 120 patients having chronic obstructive pulmonary disease and applying to the Centre of Chest Surgery and Nihat Kitapçı Erzurum Chest Diseases Hospital and hospitalized in services. Questionnaire, St. George?s Respiratory Questionnaire, Visual Similarity Scale for Fatigue, Chronic Obstructive Pulmonary Disease and Asthma Fatigue Scale and pulmonary function tests were used in the collection of the data. Cronbach Alpha Co-efficiency, Sampling Proficiency Analysis and Sphericity analysis of Barlett?s Test, Scree Plot Graphics, Komolgorov-Smirnov Test, Factor Analysis, Correlation Analysis and t test were used in the analysis of the data.It was found out that the distributions of the scale scores were normal, and that cronbach co-efficiency in reliability analysis was found 0.96.