Güreşçilerde dinlenme, müsabaka ve sauna seansları sonrasında bazı fiziksel, fizyolojik ve büyüme hormonu durumlarının karşılaştırılması
Comparison of some physical, physiological and growth hormone?s situations after relax,the competition and sauna sessions at wrestlers
  1. Tez No: 306277
  2. Yazar: İZZET UÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Üst düzey dayanıklılık ve anaerobik güç gerektiren güreş sporunda kullanılansauna uygulamaları gerek kilo düşmede gerekse yorgunluğun uzaklaştırılmasında sıkçakullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı güreşçilerde dinlenme, antrenman müsabakası vesauna seansları sonrası bazı fiziksel, fizyolojik ve büyüme hormon durumlarınıkarşılaştırmaktır. Çalışmaya 15?30 yaş arası elit düzeyde ve aktif güreş yapan 14 sporcugönüllü olarak katılmıştır.(Yaş 23.43±4.15 yıl, Boy 172.86 ± 4.82 cm, Vücut ağırlığı 74.95±14.56 kg)Sporcuların fiziksel ve fizyolojik özellikleri Tanita ?TBF 300 cihazı ile BİAyöntemi ile, reaksiyon zamanları Sımple Reaction Time and Choise Reaction TimeV.3.20 ile, akciğer hacim ve kapasiteleri Cosmed- Pony FX (İtalya) marka spirometreile ölçüldü. Büyüme hormonu (GH) için kan numuneleri dinlenme durumda sabahkahvaltı öncesinde, antrenman müsabakasından hemen sonra, sauna seanslarıtamamlandıktan sonra alınarak uygun koşullarda analizin yapılacağı güne kadarbekletildi.Elde edilen verilerin istatiksel analizleri SPSS 18.00 for windows paketprogramda; aritmetik ortalama (X), standart sapma (S), non-parametrik testlerdenKruskal Wallis tek yönlü varyans analizi yapılarak belirlendi, gruplar arasındakifarklılıklar ise ikili gruplar halinde Mann-Whithney U testi ile tespit edilerek 0,01 ve0.05 anlamlılık düzeyinde gösterildi.Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlara göre;? Vücut ısısında dinlenik ve müsabaka sonrası ile sauna seansları sonrasındap
Özet (Çeviri)
The applications, used in sauna, in the sport of wrestling that require high-levelendurance and anaerobic power, are used frequently in both in reducing weight andremoval of fatigue. Our aim of this study is to compare some of the physical,physiological, and growth hormone status during the resting, training and after thesauna sessions for wrestlers. 14 elite level volunteers participated as an active wrestler,between the ages of 15-30, in the study.(Age 23:43 ± 4.15 years, height 172.86 ± 4.82 cm, body weight 74.95 kg ± 14:56)Physical and physiological characteristics are tested with Tanita TBF-300 devicewith the BIA method, reaction time is tested with the Sımple Reaction Time and ChoiseReaction Time V.3.20, lung volume and capacity are tested with Cosmed Pony FX(Italy brand) spirometer, of the athletes.