Üst ekstremite cerrahisinde supraklavikulerbrakial pleksus bloğunda bupivakaine adjuvan olarakeklenen deksmedetomidinin anestezik etkilerininretrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaulation anesthesic effects of dexmedetomidine added to bupivacain as an adjuvant in supraclavicular brachial plexus for upper limb surgery
  1. Tez No: 507410
  2. Yazar: MEHMET YİĞİTBAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN LEYLA TÜRKOĞLU KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Üst ekstremite cerrahisinde supraklaviküler brakiyal pleksus bloğunda bupivakaine adjuvan olarak eklenen deksmedetomidinin anestezik etkilerini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Kliniği'nde, el ve önkol yaralanması nedeniyle ultrason (USG) eşliğinde supraklaviküler brakial pleksus bloğu ile opere olan, 18 ile 65 yaşları arasında, ASA I-II toplam 70 olgu dahil edildi. Acil şartlarda operasyona alınan, ASA III-IV, gebeler, periferik blok sonrası genel anesteziye geçilmek zorunda kalınan, sedatize edilen ve anestezi kayıtlarından çalışma için gerekli verilere ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı Grup B (n=35): 20 ml bupivakain % 0,5 + 2 ml SF, Grup (B+D) (n=35): 20 ml bupivakain %0,5 + 1mcg/kg deksmedetomidin eklenerek blok uygulanan hastalardan seçildi. Yaş, kilo, boy, cinsiyet, operasyon süresi kaydedildi. Duyusal, motor blok başlama zamanı, duyusal, motor blok ve analjezi süreleri, ağrı değerlendirilmesi Visual Analog Skalası (VAS) ve sedasyon değerlendirmesi Ramsey Sedasyon Skalası (RSS) ile yapılmış olan hastaların verileri blok öncesi, blok sonrası 2.saat, 4.saat, 6.saat, 12.saatlerde kaydedildi. KTA, OAB, SpO2 değerleri 0. dk, 10. dk, 20. dk, 30. dk, 1.saat, 2. saat, 4. saat, 8.saat 12. saatte kaydedildi. Bulgular: Grup (B+D)'de 30.dk ve 12.saat KTA ve OAB ortalamaları Grup B'ye göre düşüktü. Grup (B+D) de sensorial ve motor blok başlama zamanı daha kısa, sensoriyal, motor blok ve analjezi süresi daha uzun bulundu. Grup (B+D) de RSS ortalamaları daha yüksek bulundu. Sonuç: Supraklaviküler brakiyal pleksus bloğunda 20 ml % 0.5 bupivakaine 1 mcq/kg deksmedetomidin eklenmesinin duyusal ve motor blok başlama zamanlarını hızlandırdığını, motor , duyusal blok ve analjezi sürelerini uzattığını ,bilinçli sedasyon sağlayarak hemodinamiyi bozmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: We aimed to evaluate the anesthesic effects of dexmedetomidine added to bupivacain as an adjuvant in supraclavicular brachial plexus for upper limb surgery. Material and Method: After the approval of the Hospital Ethical Committee, 70 ASA physical status I and II patients, 18-60 years underwent upper limb surgery under supraclavicular brachial plexus block were enrolled retrospectively. Exclusion criteria were; patients with ASA physical status 3-4, pregnants, patients with insufficient registration data, patients who have to undergo general anesthesia after peripheral block, patients who were sedated in perioperative period. The groups was studied as Group B (n = 35) received 20 ml of 0.5% bupivacaine with 2 ml of isotonic sodium chloride solution and Group (B+D) (n = 35) received 20 ml of 0.5% bupivacaine and 2 ml (1mcg/kg) of dexmedetomidine. Age, weight, height, gender, duration of operation, sensory and motor block onset, duration time and duration of analgesia, recorded. Pain was assesed by Visual analog Scale(VAS), and the sedation level was assesed by Ramsey Sedation Scale(RSS) at pre-block and 2.,4.,6 and 12.hour after the block. Heart rate(HR), Mean Arterial Pressure (MAP), peripheric oxygen saturation (SPO2),were recorded at 0, 10, 15, 30, 60,min and 2h, 4h,8h,12h from registration data. Two groups were compared with all these parameters Findings: In group B, HR and MAP were higher at 30.min and 12th hour than group (B+D). İn Group (B+D) sensory and motor block onset time was shorter, while sensory and motor block duration time and duration of analgesia was longer. İn Group (B+D) the average of RSS scores was higher. Conclusion: We found that, the addition of 1 mcg / kg dexmedetomidine to 20 ml bupivacaine in the supraclavicular brachial plexus block extended the duration of motor, sensory block and analgesia period and shortened the sensory and motor block onset time without impairing the hemodynamics.