İntrakranial arterlerin seyri boyunca uzaysal eksenleri ve yüzeylerinin isimlendirmesi
The axis of the intracranial arteries along their courses and the nomenclature of their arterial surfaces
- Tez No: 306323
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAĞLAR UĞUR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
İntrakranial arterlerin damar yüzeylerinin bilimsel bir yöntem kullanılmadan belirlendiği ve belirlenen bu yüzeylerin isimlerinin otörler arasında farklı ve yanlış kullanıldığı literatürde görülmektedir. Neden-sonuç ilişkisi kurulmadan damar yüzeylerinin isimlendirilmesi bilimsel görüş ayrılıklarına yol açmaktadır. Literatürdeki damar yüzeylerinin isimlendirilmesinde yanlışları düzeltmek, görüş farklılıklarını ortadan kaldırmak, ortak ve evrensel bir terminoloji oluşturmak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Herhangi bir intrakranial patolojisi bulunmayan 10 kişinin 3 boyutlu MR anjiyografide tüm intrakranial arterlerinin seyirlerini, luminal eksenlerini ve luminal eksenlerinin anatomik koordinat sistemi içindeki yerini belirledikten sonra geometrik açısal hesaplamalar yaparak damar yüzeylerini anatomik olarak oluşturduk ve bu yüzeyleri anatomik olarak isimlendirdik. Rutin otopsilerden elde edilen 10 taze insan beyni (20 hemisfer) üzerinde tüm intrakranial arterlerin dallarını ve perforan arterlerini inceledik ve her birinin köken aldığı ilgili damar yüzeyini yapmış olduğumuz radyolojik çalışmalardan çıkan sonuçlar doğrultusunda anatomik ve cerrahi olarak isimlendirdik. İntrakranial arterlerin damar yüzeylerinin belirlenmesi ve anatomik isimlendirmesi için kullanmış olduğumuz yöntem sayısal verilere dayalı olduğundan güvenilir ve evrensel özelliktedir. Cerrahi oryantasyon sağlayacağından ve anatomik varyasyonlardan etkilenmeyeceğinden dolayı damar yüzeylerinin cerrahi isimlerinin kullanımı anatomik isimlerinin kullanımına göre daha uygundur.
Özet (Çeviri)
An unscientific approach for the identification of the surfaces of the intracranial arteries caused an improper and inconsistent usage between the authors according to our literature review. The nomenclature of the arterial surfaces without an established cause-effect relationship causes a split in opinion on this issue. The aim of our study was to correct the nomenclature of arterial surfaces, resolve the difference of opinion and to create a common and universal terminology. Three dimensional MR angiography images of 10 patients having no intracranial pathology were examined to determine the courses and luminal axes of the intracranial arteries. All of the luminal axes were situated in the anatomical coordinate system and by calculating the angles between the luminal and anatomical axes, the vessel surfaces and the names of each intracranial artery were defined. The perforan arteries, as well as the branches of each main intracranial artery, in 10 fresh human brains obtained from routine autopsies (a total of 20 hemispheres) were examined. By using the results of our radiological studies, the vascular origin of each arterial surface were defined according to our both anatomical and surgical nomenclature. We believe that since our method which we use for the determination and the anatomical nomenclature of the surfaces of intracranial arteries is based on numerical data, it is both reliable and universal. The surgical nomenclature is more appropriate than the anatomical nomenclature, as it improves surgical orientation and is not affected by the anatomical variations of the intracranial arteries.