Subaraknoid kanamalı hastalarda willis poligonu ve baziller arter varyasyonlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of the willis polygon and basilar artery variations in patients with subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 414828
  2. Yazar: AYTAÇ TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş-Amaç. Subaraknoid kanama günümüz beyin ve sinir cerrahisi kliniklerinin en karmaşık ve stresli durumlarından biri olup tedavi süreci ve rehabilitasyon dönemi ile son derece komplike ve uzun bir hasta bakımı, tedavisi gerektiren bir durumdur. Travmadan sonra en önemli subaraknoid kanama nedeni anevrizmadır. Beynin damarsal anomalilerinin anevrizma oluşumu ve kliniği ile bağlantısının konu alındığı literatür çalışmaları mevcuttur. Subaraknoid kanamalı hastalarda etiyoloji olarak anevrizma varlığı veya yokluğu ile Willis poligonu varyasyonları, baziller arter seyri ve baziller tepe noktası lokalizasyonu arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem. SAK nedeni ile başvuran 114 hastanın bilgisayarlı tomografik anjiyografilerinin ince kesit aksiyel görüntüleri ve üç boyutlu bilgisayarlı tomografik anjiyografi görüntüleri ve hastaların demografik, klinik bulguları incelendi. Willis poligonu konfigürasyonu, baziller arter seyri ve baziller tepe lokalizasyonu kaydedildi. Bulgular ve Sonuç. Hastaların %76,3'ünde Willis poligonunda varyasyon tespit edildi. En sık görülen varyasyon hipoplazi ve en sık varyasyonun olduğu arter posterior kommünikan arterdi. Subaraknoid kanamalı hastalarda Willis poligonu varyasyonu, baziller arter seyri ve baziller tepe lokalizasyonu ile anevrizma varlığı arasında istatistiksel bir ilişki tespit edilemedi. Sonuç. Literatürdeki normal popülasyonla karşılaştırıldığında subaraknoid kanamalı hastalarda Willis poligonu varyasyon oranı yüksektir. Baziller arter seyri ve baziller tepe noktası yerleşimleri ise literatürdeki normal popülasyonla uyumludur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose. Subarachnoid hemorrhage is one of the most complicated issues of the neurosurgery clinics. If the head traumas are ignored, aneurysms are the most frequent cause of subarachnoid hemorrhage. There are several studies about the relation between aneurysm formation and vascular malformations of the brain. We aimed to investigate relation between Willis polygon variations, basilar artery course, basilar tip location and occurrence of aneurysm as an etiologic factor in subarachnoid hemorrhage patients. Material and Method. 3D computed tomographic angiography and its axial thin section images, demographic data and clinical findings of 114 Subarachnoid hemorrhage patients are evaluated. Configuration of the Willis polygon, basilar artery course and basilar tip locations are recorded. Findings. Variations on Wills polygon were identified in %76,3 of patients.. The most frequent variation was hypoplasia and the most frequent site of variations was posterior communicating artery. There were no statistical relationship between Willis polygon variations, basilar artery course and basilar tip locations and aneurysm occurrence in subarachnoid hemorrhage patients. Comment. Comparing normal population in literature, Willis polygon variation incidence in subarachnoid hemorrhage patients is high. But, basilar artery course and basilar tip locations are concordant with the normal population in literature.