İntrakranyal arterlerde damar duvarı görüntüleme
Vessel wall imaging of the intracranial arteries
- Tez No: 622834
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: İntrakranyal manyetik rezonans damar duvarı görüntüleme, intrakranyal arterleri etkileyen vasküler hastalıkların tanısı ve ayırıcı tanısında, klinik kullanıma yeni girmiş, bir yöntemdir. Çalışmamızda klinik olarak farklı tanısal gruplarda yer alan ya da tanısı konvansiyonel klinik ve radyolojik yöntemlerle konulamayan hastalarda, İM-DDG bulgularını, İM-DDG değerlendirmesinin tanıya ve tanısal gruplamaya olan katkısını göstermeyi amaçladık. Ayrıca klinik seyri dinamik bir natürde olan SSS vasküliti ve intrakranyal disseksiyon hastalarında İM-DDG'nin zamansal takipteki yerini göstererek literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza Nisan 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nörolojik semptomlar ile başvuran ve başlangıç luminal görüntülemelerinde intrakranyal arterlerde en az %50 darlık saptanan ve dışlama kriterlerini karşılamayan 32 hasta dahil edildi. Hastaların başlangıç klinik ve radyolojik değerlendirme sonucu bulundukları tanısal gruplar kaydedildi. Aydınlatılmış onamları alındıktan sonra MR ile intrakranyal damar duvarı görüntüleme uygulandı. Damar duvarı görüntüleme yapıldıktan sonra görüntüler prospektif olarak incelenerek bulgular kaydedildi. Başlıca enflamatuar, non- enflamatuar ve indetermine olarak 3 gruba ayrılan hastalar İM-DDG bulguları, İM-DDG sonrası tanısal gruplardaki değişim açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 32 hastanın 22'si erkek(%69), 10'u kadın(%31) olup ortalama hasta yaşı 44'tü. Başlangıç değerlendirme ile karşılaştırıldığında sonuç tanıya ulaşılamayan 8 hastada (%25) İM-DDG ile tanıya ulaşıldı. İndetermine gruptaki hasta sayısı 9'dan (%28), 3'e (%9) geriledi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intracranial magnetic resonance vessel wall imaging, is a new method in clinical use at diagnosis and differential diagnosis of vascular diseases effecting intracranial artery. The aim was to show VW-MRI findings, contribution of VW-MRI assessment to diagnosis and diagnostic grouping, on patients who are in different diagnostic groups clinically or who cannot be diagnosed with convantional clinical or radiological methods. Also we aimed to contribute to the literature showing the place of VW-MRI in the temporal follow-up on CNS vasculitis whose clinical course is dynamic and intracranial dissection patients. Material and Method: 32 patients were included in our study who cannot meet exclusion criteria and detected 50% narrowness in intracranial vessel by initial luminal images and applied with neurologic symptoms to Cerrahpasa Medical Faculty Hospital between April 2019-February 2020. The diagnostic groups where the patients are as a result of the initial clinical and radiological assessment were recorded. Taking the informed consent, intracranial vessel wall imaging applied with MR. After vessel wall imaging, findings were recorded analyzing the images prospectively. Patients who were divided into 3 groups as an inflammatory, non-inflammatory and indetermine, were evaluated in terms of VW-MRI findings and change in diagnostic groups after VW-MRI. Findings: The median patient age of 32 patients who involved in the study was 44; 22 of patients were men (69%), 10 were women (31%). When compared to the inital assessment, diagnosis was reached with VW-MRI in 8 patients (25%) who could not reach diagnostic conclusion. The patient number in indetermine group fell from 9 (28%) to 3 (9%).