Epilepsisi olan çocuklarda psikiyatrik bozukluklar ve psikiyatrik bozuklukların yaşam kalitesi üzerine etkisi
Psychiatric disorders and the effect of the psychiatric disorders on the quality of life in children with epilepsy
- Tez No: 306331
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SOYKAN AYSEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; epilepsisi olan çocuklarda psikiyatrik bozuklukların yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması ve çocuğun yaşam kalitesi düzeyi ile annenin psikiyatrik belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır.YÖNTEM: Araştırma grubu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'na başvuran, 8-11 yaşları arasında, en az 6 aydır epilepsi tanısı ile izlenen 31 çocuk ve annelerinden oluşmuştur. Kontrol grubu, bir ilköğretim okuluna devam eden, 8-11 yaşları arasında, 30 çocuk ve annelerinden oluşmuştur. Hasta ve kontrol grubundaki çocuklara ÇGDŞ-ŞY uygulanarak DSM IV tanı kriterlerine göre psikiyatrik tanıları belirlenmiştir. Çocuklara; Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ Çocuk Formu), Çocuk Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuk Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE) ölçekleri uygulanmıştır. Annelere; ÇİYKÖ Annebaba Formu, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (DKSKE), Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulanmıştır.SONUÇ: Epilepsi grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek oranda psikiyatrik bozukluk saptanmıştır ancak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,05). ÇDÖ puanlarının epilepsi grubunda anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Anne SCL-90-R, Öfke ve Düşmanlık alt ölçeği puanı epilepsi grubunda anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. ADÖ Genel İşlevsellik alt ölçek puanları epilepsi grubunda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. ÇİYKÖ puanlarının değerlendirilmesi sonucunda; Epilepsisi olan çocuklarda yaşam kalitesinin fiziksel sağlık, psikososyal sağlık ve toplam yaşam kalitesi alanlarında kontrol grubuna göre anlamlı şekilde bozulmuş olduğu saptanmıştır. Epilepsi grubunda, psikiyatrik bozukluğu olan olgularda yaşam kalitesinin psikososyal sağlık ve toplam yaşam kalitesi alanlarında psikiyatrik bozukluğu olmayan olgulara göre anlamlı şekilde bozulmuş olduğu saptanmıştır.Çocuktaki kaygı, depresyon belirtileri, annedeki psikiyatrik belirtiler ve aile işlevleri ile yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişkili bulunmuştur.TARTIŞMA: Bu sonuçların ışığında, epilepsisi olan çocuklarda psikiyatrik problemlerin sık görüldüğü ve psikiyatrik bozuklukların yaşam kalitesini etkilediği söylenebilir. Ayrıca yaşam kalitesinin aile özellikleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Epilepsisi olan çocukların izleminde psikiyatrik bozuklukların tedavisi ve ailenin tedaviye katılması çocukların yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çocuk, Epilepsi, Psikiyatrik Bozukluklar, Yaşam Kalitesi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study is aimed to investigate the influence of the psychiatric disorders on the quality of life in children with epilepsy. To put forward the relationship between psychiatric symptoms of the mother and the quality life of the child is also aimed.METHOD: Patient group is consisted 31 children who had been diagnosed as epilepsy at least for 6 months and attended to Ankara University Medical School, Child Neurology Department. Control group is consisted 30 primary school children aged between 8-11. The mothers of patient and control groups are also enroled to the study. Kiddie-SADS is used for the DSM-IV diagnoses of the patients and the control group. Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), Children Depression Inventory (CDI), Children State-Trait Anxiety Invantory applied to the child. PedsQL Parent Form, State-Trait Anxiety Invantory Psychiatric Symptom Checklist (SCL-90-R) and Family Assesment Scale (FAS) are applied to the mothers.RESULTS: The psychiatric morbidity in the epilepsy group is higher than the control group although the difference does not reach the level of significance (p=0.05). CDI scores, mothers? anger and hostility subscale scores of the SCL-90-R, general functionality subscale scores of the FAS are significantly higher in the epilepsy group. The quality of life in the epilepsy group is more impaired than the control group in the fields of physical health, psychosocial health and total quality of life. Quality of life of the epilepsy group with psychiatric comorbidity is more impaired than the group without psychiatric comorbidity in the fields of psychosocial health and total quality of life. There is a significant correlation between anxiety and depression symptoms of the child, psychiatric symptoms of the mothers, familiy functioning and the life quality of the child.DISCUSSION: In the lights of these results, it can be noted that psychiatric problems are frequently seen in the epileptic children and those problems may influence their quality of life. The correlation between family characteristics and quality of the life should also be noted. The quality of life of the epileptic children can be favourably influenced by the treatment of the psychiatric disorders and effective participation of the family in the follow up.KEY WORDS: Child, Epilepsy, Psychiatric Disorders, Quality of Life