Migrenli çocuk ve ergenlerde psikopatoloji ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of psychopatology and life quality in children and adolacents with migrane
- Tez No: 464807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Migren çocukluk ve ergenlik döneminde oldukça sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Migren çocuk ve ergenlerin psikososyal gelişimlerini olumsuz etkilemekte ve sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu çalışmada migrenli çocuklarda eşlik eden psikiyatrik hastalıklar, kaygı ve depresyon düzeyleri, yaşam kaliteleri ve bu parametrelerin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalında takip edilmekte olan migren hastalarından, 9-16 yaş aralığında olan 35 çocuk, ergen ve aileleri çalışmaya dahil edildi. Epilepsi veya EEG anormalliği bulunan, klinik olarak mental retardasyonu olan, eşlik eden fiziksel veya kronik hastalığı olan çocuklar çalışma dışında bırakıldı. Kontrol grubunu ise; Kayseri Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alınarak, Talas ilçesi Fatma Zehra Dülgeroğlu İlköğretim Okulu ve Şehit Nuri Aydın Sağır Anadolu Lisesi öğrencilerinden yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuyla eşleştirilmiş, herhangi bir psikiyatrik, fiziksel veya kronik hastalığı bulunmayan 35 çocuk ve ergen oluşturdu. Çalışmaya alınan tüm çocuk, ergen ve ailelerinden sosyodemografik veri formu doldurmaları istendi. Araştırma kapsamındaki olgular ile Çocuklar İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇGDŞ-ŞY-T) ile klinik görüşme yapılarak psikiyatrik hastalıklar tarandı. Çalışmaya katılan tüm çocuk ve ergenlerin çocuk depresyon ölçeği, durumluk sürekli kaygı envanteri, çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği doldurmaları istendi. Migrenli olgulara ayrıca migren kısıtlılık derecesini saptamaya yönelik pedMİDAS ölçeği ve ağrı şiddetini saptamaya yönelik VAS ölçeği uygulandı. Bulgular: Migrenli çocuk ve ergenlerin depresyon ölçeği puanları kontrol grubuna oranla yüksek bulundu. Gruplar arasında anksiyete skorları açısından fark yoktu. Migrenli çocuk ve ergenlerin yaşam kalitesi algısı ve ebeveynlerinin çocuklarıyla ilgili yaşam kalitesi algıları sağlıklı kontrollere göre düşük saptandı. Migrenli grupta ÇDŞG-ŞY kullanılarak yapılan psikiyatrik değerlendirme sonucunda yüksek oranda psikiyatrik hastalık saptandı. Migrenli kızlarda psikiyatrik tanı alma sıklığı erkek hastalardan istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Ağrı şiddeti ile yaşam kalitesi puanlarının, migren kısıtlılık düzeyinin, depresyon ölçeği puanlarının ve çocuk durumluk kaygı envanteri puanlarının ilişkili olduğu bulundu. Sonuç: Migrenin çocuk ve ergenlerde psikososyal gelişimi kötü etkilediği, psikiyatrik hastalıklara zemin hazırladığı ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğu düşünülmüştür. Migrenin çocuk ve ergenler üzerindeki etkilerini, komorbit durumlar ile etkileşimini açıklamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Migraine is a problem most frequently encountered in the childhood and adolescence periods. Migraine adversely affects the psychosocial development of children and adolescents and reduces the quality of life concerning health. In this study, what was aimed to be achieved is not only to, in these children with migraine, evaluate the coexisting psychiatric diseases, the levels of anxiety and depression and the quality of life, but also to evaluate the interrelation between these parameters. Methods: Out of those patients with migraine followed up at the department of Child Neurology, Medical Faculty of Erciyes University, 35 children, 9 to16 year-olds, and their families were involved in the study. Those children with either epilepsy or EEG abnormality, or clinical mental retardation, or coexisting physical or chronic diseases were excluded from the study. Matched with the patient group regarding age and gender(sex), the control group, taking a permission from the Governorship of Kayseri, Provincial Directorate Of National Education, was comprised of 35 children and adolescents who were attending Fatma Zehra Dülgeroğlu Primary school and Şehit Nuri Aydın Sağır Anatolian High School and did not have any psychiatric, physical or chronic diseases. All the children, adolescents and families enrolled in the study were kindly asked to fill in a socio-demographic data form. The psychiatric diseases, interviewing with all the cases in the study, were scanned using schedule of affectıve disorders and schizophrenia for school aged children - present and life time version (K-SADS-PL). All the children and adolescents enrolled in the study were asked to fill in a form regarding child depression inventory, state-trait anxiety inventory-child, pediatric quality of life inventory. In cases with migraine, in addition to these, to determine the level of migraine limitations, pedMIDAS scale and to determine ache/pain severity, VAS scale were conducted. Findings: depression scale scores of children and adolescents with migraine were found to be higher than those of the control group. There was no significant difference between the groups in terms of anxiety scores. Life quality perception of children and adolescents with migraine, and life quality perception of parents concerning their children were detected lower compared with the healthy controls. In psychiatric evaluation of the group with migraine by using K-SADS-PL, substantial psychiatric diseases were detected. The frequency of psychiatric diagnosis in girls with migraine was statistically significantly higher than that in boys. It was found that pain severity was associated with life quality scores, level of migraine limitation, depression scale scores and child state anxiety inventory scores. Result: It has been thought that migraine, in children and adolescents, adversely affects the psycho-social development, provides a basis for psychiatric diseases and leads to a decline in the life quality. Further studies are required to explain the effects of migraine on children and adolescents, as well as the interaction of it with co-morbid situations.