Akciğerin kolorektal kanser metastazlarında prognostik faktörler, cerrahi tedavi ve sonuçları
Prognostik factors, surgical treatment and results in the colorectal cancer metastases of the lung
  1. Tez No: 306349
  2. Yazar: BÜLENT MUSTAFA YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUTLAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kolorektal kanserlerinin akciğer metastazı nedeni ile pulmoner metastazektomi uygulanan hastalarda amaç yaşam süresini uzatmak ve hatta şifa sağlamaktır. Cerrahi rezeksiyon için gerekli kriterlerin bulunması sağkalım üzerine etkisini artırmaktadır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Mart 1998- Haziran 2011 yılları arasında pulmoner metastaz gösteren kolorektal kanserli 37 hasta çalışmaya alındı. Hastaların verileri tıbbi kayıtlardan retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, lokalizasyon, primer hastalığın evresi, metastatik nodül boyutu, metastatik nodül sayısı, lenf bezi metastazı değerlendirilmesi, tekrarlayan metastazlar, karsinoembiryonik antijen (CEA) titresi, ekstratorasik metastaz görülmesi, hastalıksız yaşam süresi prognoza etkisi tartışılabilir.Çalışmaya alınan 37 hastanın cerrahi rezeksiyon sonrası 5 yıllık sağkalım beklentisi 74 ay (6-99 ay) olarak saptanmıştır. Ayrıca 1 yıllık sağkalım %97, 3 yıllık sağkalım %79 ve 5 yıllık sağkalım %62 olarak belirlenmiştir. Cinsiyete göre sağkalım incelendiğinde ise erkek hastalar için 1, 3 ve 5 yıllık sağkalım olasılığı sırası ile %94,%70 ve %33 iken median sağkalım 49 ay (%95CI, 26-72), kadın hastaların 1,3 ve 5 yıllık sağkalım olasılığı sırası ile %100, %89 ve %89, median sağkalım süresi 92 ay(%95 CI, 80-105) olarak saptanmıştır. Torakotomi öncesi ölçülen CEA titresinin progresyona katkısı incelenmiştir. Hasta grubumuz içerinde sigara içenlerin yüksek yüzde ile olması ile CEA titresi üst sınırı 5 ng/ml olarak alınmıştır. Bu değerlere göre CEA titresi 5ng/ml CEA titresi olan hastaların 1,3 ve 5 yıllık sağkalım olasılıkları sırası ile %83,%42 ve %0 olarak bulunmuştur. CEA titresine göre sağkalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0.001, Log- rank testi). Çalışmamızda yaş, hastalıksız sağkalım süresi, nüks izlenmesi, ekstratorasik metastaz olması gibi diğer parametrelerin sağkalım üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı.Sonuç olarak akciğere metastaz yapmış kolorektal tümörlerde metastatik nodüllerin komplet rezeksiyonunun yaşam süresi üzerine belirgin etkisi vardır. Ancak sağkalım üzerine etkili parametrelerin değerlendirilmesi için daha büyük serilerden oluşan çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
İn the patients whom pulmonary metastasectomy performed because of colorectal cancer metastases to lungs, the aim is to increase the survival and even to get cure. The presence of necessary criteria for surgical resection increases the effects on survival.37 patients with pulmonary metastases of colorectal carcinom at the Departmant of Thoracic Surgery, Ankara University School of Medicine, between 1998 March-2011 June are included in the study. Data of the patients were retrospectively reviewed from the medical records. Age, sex, localization, stage of primary disease, size and number of metastatic nodules, lymph node metastases, relapsing metastases, CEA level, extrathoracic metastases and disease free interval survival on prognosis can be argned.5 year expected survival after surgical resection of 33 patients in the study was 74 (6-99) months. In addition to this, 1 year survival 97%, 3 year survival 79% and 5 year survival %62 , were evaluated. When the survival according to gender is examined, 1,3 and 5 year expected survivals 94%, 70% and 33% with median survival rate of 49 month (95% CI, 26-72) for male patients, 1,3 and 5 year expected survival 100%, 89% and 89% with median survival rate of 92 mounth (95% CI, 80-105) were found. The affect of level before thoracotomy on survival was studied. The maximum limit of CEA level was taken as 5 ng/ml because of high smoking rate in this group of patients. According to the these values, 1,3 and 5 year possible survival rates 100%, 89% and 75% in the CEA level 5ng/ml, respectively. There was a significant difference between survival rates due to CEA levels (p=0,001, log-rank test). There is no statistically significant difference of age, disease free interval, recurrence, extrathoracic metastasis on survival in our study.As a result, complet resection of metastatic nodules in lung metastasis from colorectal tumors has a significant impact on survival. But, there?s a necessity of studies which should include larger series, in order to evaluate the parameters that are effective on survival