Hemodiyaliz hastalarında intradiyalitik hipertansiyon sıklığı ve klinik belirleyicileri
Prevalance and clinical correlations of intradialytic hypertension in hemodialysis patients
- Tez No: 306354
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHSUVAR ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada kronik HD hastalarında intradiyalitik hipertansiyon (İDHT) sıklık ve klinik belirleyicilerinin saptanması amaçlanmıştır.Bilim dalımız Hemodiyaliz Ünitesi'nde en az 3 aydır HD tedavisi uygulanan 76 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalarda demografik özellikleri, CRP, albümin düzeyleri ve Kt/Vüre değerleri kaydedildi. Hastaların HD giriş ve çıkış sistolik ve diyastolik kan basınçları, giriş-çıkış vücut ağırlıkları ve ultrafiltrasyon yüzdeleri 12 HD seansının ortalaması alınarak hesaplandı. Ek olarak, hastaların 24 saatlik ayaktan kan basıncı izlemi ve aorto-femoral nabız dalga hızı ölçüm sonuçları kaydedildi. HD seanslarının yarısı veya daha fazlasında çıkış kan basıncının, giriş düzeyine göre ?10 mmHg yükselerek, ?130/80 mmHg olması İDHT olarak tanımlandı.Hastaların yaş ortalaması 55.8±14.8 yıl (ortalama±SD), 47'si (%61.8) erkek, 22'si (%28.9) diyabetik ve ortanca HD süresi 56 ay (3-264 ay) olup, 48'i (%63.2) antihipertansif alıyordu. Hastaların 10'unda (%13.2) sistolik İDHT, 17 hastada ise (%22.4) sistolik veya diyastolik İDHT saptandı. Sistolik İDHT ile yaş, antihipertansif sayısı ve nabız dalga hızı arasında pozitif, HD süresi, ultrafiltrasyon yüzdesi ve albümin düzeyi arasında negatif; sistolik veya diyastolik İDHT ile de yaş, antihipertansif sayısı, nabız basıncı ve nabız dalga hızı arasında pozitif, HD süresi, ultrafiltrasyon yüzdesi, albümin düzeyi ve Kt/Vüre arasında ise anlamlı negatif korelasyon saptandı. İDHT ile ayaktan kan basıncı izleminde saptanan sistolik ve diyastolik kan basıncı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Lojistik regresyon analizde sistolik İDHT'nin bağımsız belirleyicileri yaş (Odds oranı 1.082, %95 Güven Aralığı 1.012-1.156; p=0.02) ve ultrafiltrasyon yüzdesi (Odds oranı 0.363, %95 Güven Aralığı 0.141-0.934; p=0.036), sistolik veya diyastolik İDHT'nin bağımsız belirleyicileri ise albümin (Odds oranı 0.177, %95 Güven Aralığı 0.038-0.827; p=0.028) ve hipertansiyon varlığı (Odds oranı 8.287, %95 Güven Aralığı 1.128-60.886; p=0.038) olarak bulundu.Hemodiyaliz hastalarında İDHT görece sık bir komplikasyondur ve hastanın kan basıncı düzeyinden çok, yaş, volüm yüklenmesi ve endotel işlev bozukluğunu yansıtmaktadır. Bu yüzden, İDHT varlığı salt hipertansif bir durum değil, kötü prognostik bir gösterge olarak göz önünde bulundurulmalı ve tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the prevalance and clinical correlations of intradialytic hypertension in chronic hemodialysis patients.Seventy six patients receiving hemodialysis treatment in our unit for at least 3 months were included. Demographics, CRP, albumın parameters, and Kt/Vurea were recorded for all patients. Systolic and diastolic blood pressure levels, and ultrafiltration volumes were calculated as the mean values of 12 hemodialysis sessions. In addition, 24 hour ambulatory blood pressure monitoring and aorto-femoral pulse wave velocity measurement results were recorded. An increase of ? 10 mmHg in blood pressure reaching 130/80 mmHg during more than half of the HD sessions was defined as IDHT.Patients? age was 55.8±1 14.8 years (mean±SD), forty seven of the patients (61.8%) was male, and median hemodialysis duration was months (3-264 months). Twenty two patients (28.9%) was diabetic and 48 (%63.2) were taking antihypertensive drugs. In 10 patients (%13.2) systolic IDHT and in 17 (%22.4) systolic or diastolic IDHT was detected.Positive correlation between systolic IDHT and age, antihypertensive drugs quantity and pulse wave velocity, negative correlation between hemodialysis time, ultrafiltration percentage and albumin levels were detected. Also, positive correlation between systolic or diastolic IDHT and age, antihypertensive drug quantity, pulse pressure, pulse wave velocity, negative correlation between hemodialysis time, ultrafiltration percentage, albumin levels and Kt/Vurea were noted. There was no significant relationship between IDHT and blood presure levels obtained by ambulatory measurements. In logistic regression analysis, independent predictos of systolic IDHT were age (Odds ratio 1.082, %95 confidence interval 1.012-1.156; p=0.02) and ultrafiltration rate (Odds ratio 0.363, %95 confidence interval 0.141-0.93; p=0.036), while independent predictors of systolic or diastolic IDHT were albumin (Odds ratio 0.177, %95 confidence interval 0.038-0.827; p=0.028) and hypertension (Odds ratio 8.287, %95 confidence interval 1.128-60.886; p=0.038).IDHT is a relatively common complication among maintenance hemodialysis patients and is correlated with poor prognostic factors including advanced age, volume, malnutrition, and endothelial dysfunction.