Gayrimenkullerin ivazsız intikallerinin vergilendirilmesinin analizi
Analysis of taxation on gratuitous transfer of real estates
- Tez No: 306367
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
?Gayrimenkul?, ?veraset? ve ?ivazsız intikal? kavramlarının yalnızca vergi kanunları kapsamında açıklanması ve vergilendirme bakımından doğru bir biçimde uygulanabilmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Bu durum, vergilendirmeyi gerektirmeyen veya istisna bulunan bazı hallerde vergi idaresi tarafından haksız ve yersiz yere vergi alınmasına neden olabilmektedir.Çalışmamızda, söz konusu sorunlar ortaya konularak; vergi kanunları dışındaki düzenlemeler, yargı kararları, idari uygulamalar ve düzenleyici işlemler ile doktrindeki görüşler çerçevesinde gayrimenkullerin ivazsız intikallerinin ne şekilde vergilendirilmesi gerektiği incelenmiştir.Başta veraset ve intikal vergisi olmak üzere gelir vergisi ve diğer yükümlülükler bakımından değerlendirme yapılarak, özellikle fikir birliği olmayan durumlar bakımından kişisel görüşümüzü içeren çözüm önerileri getirilmiştir.Çalışmamamızın birinci bölümünde; gayrimenkullerin ivazsız intikalinde vergilendirmenin getiriliş nedenleri, olumlu ve olumsuz yanları, bazı yabancı ülkelerdeki uygulamalar incelenmiştir.İkinci bölümde; gayrimenkullerin ivazsız intikalinde vergilendirmenin geçirdiği aşamalardan söz edilmiş, veraset ve intikal vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi, emlak vergisi ve harçlar bakımından ivazsız intikal eden gayrimenkullerin vergilendirilmesine ilişkin açıklamalar yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise; gayrimenkullerin ivazsız intikalinin vergilendirilmesinde veraset ve intikal vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi, emlak vergisi ve harçlar bakımından oluşan özellikli durumlar, karşılaşılan sorunlar uygulamadan örnekler de verilerek incelenmiş, söz konusu sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir.Anahtar Sözcükler1. Veraset ve İntikal Vergisi2. Gayrimenkul3. İvazsız İntikal4. Veraset5. Servet Vergisi
Özet (Çeviri)
It is not always possible be circumstantiated the concepts of ?real estate?, ?inheritance? and ?gratuitous transfer? within the context of tax laws and a correct application of these concepts in terms of taxation. Because of this situation, although there are some exceptions or there is no need for taxation, sometimes tax is collected inequitably by tax administration.In this work, signposting these problems in terms of case law, administrative applications, administrative regulatory acts, regulations excluding tax laws and doctrine, it is examined ?how gratuitous transfers on real estates must be taxed?Before all else inheritance and gift tax and also evaluating income tax and the other duties, it must be suggested some solutions including our personal approach about divisive issues.In the first part of that work it is analyzed legal grounds of taxation on gratuitous transfer of real estates, positive and negative aspects of that tax and also applications in some foreign countries.In the second part, it is mentioned milestones of taxation on gratuitous transfer of real estates and it is made explications about taxation of real estates which is transferred gratuitously in terms of inheritance and gift tax, income tax, value added tax, property tax and legal fees.In the third part, exemplifying related to the exercise, it is examined specific situations and problems in the taxation of gratuitous transfer on real estates according to inheritance and gift tax, income tax, value added tax, property tax and legal fees and also it is suggested some solutions about these problems.Key Words1. Inheritance and Gift Tax2. Real Estate3. Gratuitous Transfer4. Inheritance5. Wealth Tax