Self-compassion in relation to psychopathology
Psikopatoloji ile ilişkili olarak öz-şefkat
  1. Tez No: 306404
  2. Yazar: ALİ BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tezin amacı öz-şefkat kavramının psikopatoloji ile olan ilişkisinin yaşantısal kaçınma ve üstbilişin aracı etkileri ile birlikte Türk üniversite öğrencileri örnekleminde incelenmesidir. Öz-nezaket, ortak insanlık ve aynagönül (farkındalık) gibi üç bileşenden oluşan öz-şefkat kavramı, batı psikolojisinde yakın geçmişte formüle edilen ve umut vaadeden bir kavramdır. Öz-şefkatin yanısıra, modeller aracılığı ile bilişsel (üstbiliş) ve davranışçı (yaşantısal kaçınma) yaklaşımların güncel psikolojik kavramları da incelenmiştir. Bu tezde yaşantısal kaçınma ve üstbilişin aracı etkisi ile birlikte öz-şefkat ve psikopatoloji (depresyon ve kaygı) arasında beklenen olumsuz ilişki test edilmiştir. Esas analizlerin öncesinde öz-şefkat ve yaşantısal kaçınma ile ilgili ölçeklerin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Sonrasında, üç farklı model yapısal eşitlik modellemesi ile test edilip, önerilen tam aracılı modeller alternatif ampirik modellerle karşılaştırılmıştır. Öz-şefkat, depresyon ve kaygı ile anlamlı ve olumsuz olarak ilişkili bulunmuş ve birinci modelde öz-şefkat ve psikopatoloji arasındaki ilişkiye yaşantısal kaçınma tam aracılık etmiştir. Dahası, yaşantısal kaçınma kadar kuvvetli olmasa da üstbilişsel faktörler ve topyekun bir kavram olarak üstbiliş, öz-şefkat ve psikopatoloji arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Bu tezin sonuçları, öz-şefkatin psikopatoloji karşısında güçlendirici etkisi ile ilgili literatürü desteklemiştir. Ayrıca tüm modellerde hem modern bilişsel hem de davranışçı terapilerin kavramları aracılık etmiştir. Fakat bu tezde, psikoterapinin temel unsuru olarak öz-şefkate odaklanılmıştır. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the concept of self-compassion in relation to psychopathology with mediating effects of experiential avoidance and metacognition in a Turkish university student sample. Self-Compassion which is a recently formulated promising concept in western psychology consists of three components: self-kindness, common humanity and mindfulness. In addition to self-compassion, recent psychological concepts of cognitive (metacognition) and behavioral (experiential avoidance) perspectives were investigated through models. In this thesis, the negative relationship between self-compassion and psychopathology (depression and anxiety) with mediating effects of experiential avoidance and metacognition was tested. Prior to main analyses, psychometric properties of the scales measuring self-compassion and experiential avoidance were tested. Then, three different models were tested with structural equation modeling (SEM). In these analyses, the proposed full mediation models were compared to empirically alternative models. Self-compassion was found to be significantly and negatively related to both depression, and anxiety. In the first model experiential avoidance fully mediated the relationship between self-compassion and psychopathology. Moreover, metacognitive factors and metacognition as a whole concept mediated the relation between self-compassion and psychopathology. However, they were not as powerful as experiential avoidance. Results of this thesis supported the literature about empowering effect of self-compassion against psychopathology. Furthermore, relationships were mediated by concepts of both modern cognitive and behavior therapies. However, self-compassion, as a fundamental element of psychotherapy, was the focus of this thesis. Findings of the study were discussed in the context of the relevant literature.