Social assistance as a poverty alleviation strategy: Case of Altındağ Social Assistance and Solidarity Foundation
Yoksullukla mücadele stratejisi olarak sosyal yardımlar: Altındağ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı örneği
- Tez No: 306403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşen ekonomiyle birlikte yoksullukla mücadele dünya devletlerin sosyal politikalarında önemli bir yere gelmiştir. Bu mücadelenin ana araçlarından birisi de sosyal yardımlardır. Son yıllarda sosyal yardım harcamalarının ülkelerin bütçesindeki yeri giderek artmaktadır. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. Yapılan desteklerin sonucunda bireylerin yoksulluktan ne derece uzaklaştıkları ve bu programların yoksullukla mücadelede ne derece etkili oldukları bu bağlamda önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de devlet tarafından sağlanan sosyal yardımların, yararlanıcıların yoksullukları üzerindeki etkilerini araştırmak ve anlamaya çalışmaktır. Araştırma, Altındağ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır.Araştırmanın sonucu olarak, yapılan yardımların yararlanıcılar tarafından eksik olarak tanımlanmasına rağmen, yoksulluk üzerinde bazı önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Dağıtım sürecinin kendisinin devletin sosyal yardım programınında yoksulluk ve yoksul tanımlarındaki yetersizlikler ve yararlanıcılar üzerinde yarattığı bağımlılık etkisi gibi çok önemli problemleri ortaya çıkardığı anlaşılmıştır. Türkiye'de yararlanıcıların yoksulluğuna neden olan sosyo-ekonomik faktörler iyi açıklanmamıştır. Bu bulguya parallel olarak bir diğer bulguda bu tür desteklerin bazı yararlanıcılarda bir çeşit yoksulluk kültürü oluşturabildiğidir. Bunun yanısıra destekler kadın yoksulluğu üzerinde daha etkilidir. Kadın yararlanıcılar desteklere yaşamları için çok gerekli bir unsure olarak bakarken, erkek yararlanıcılar sosyal destekleri aileye katkı olarak anlamlandırmaktadırlar. Mal ve/ veya nakit para transferlerine ilişkin olarak yararlanıcıların görüşleri bu transferlerin, özellikle kömür, gıda ve nakit transferlerinin, yaşamlarını sürdürmede çok etkili ve gerekli olduğudur. Öte yandan, özellikle nakit transferlerin miktarı gereksimlerineyetmemektedir. Bütün bu bulgular sonucunda somut bir sosyal politika önerisi olarak hem nakit hem de ayni desteklerin yoksul gruplardaki yoksulluğun azaltılmasında etkili olduğu ancak yararlanıcıları yoksulluk konumundan kurtaracak bir kalkınmayı sağlayabilecek bir çözüm olmadığı söylenebilir. Tezde sosyal yardım programlarının ulaşılabilirlik ve yoksulluk ve yoksul tanımlarının geliştirilmesi açısından iyileştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Through the globalization of economy, alleviating poverty has become one of the pivotal issues within social policy arrangement agendas for many countries all over the world. One of the primary and rifest instruments of the alleviation process is social assistance programs. It is an apodictic fact that the proportion of social assistance disbursements within general budgets of the states have been gradually increasing during the recent years. This situation is also true for Turkey. In this context, to what extent citizens steer away from poverty as the result of all these assistances and to what extent social assistance programs are effective on reproduction of poverty becomes a major question. . The basic objective of this study is to search for and understand the impact of social assistances provided by the state in Turkey on behalf of reducing the poverty conditions of the beneficiaries. The study is based upon a qualitative analysis of semi-structured interviews with beneficiaries of Altındağ Social Assistance and Solidarity Foundation in Ankara, Turkey.As a result of the study, it is observed that even though distributed assistances are found insufficient by beneficiaries, they have some significant impacts on reduction of poverty. It is understood that the distribution process itself reveals some key problems of the social assistance program of the state such as inefficient defition of poverty and the poor and creating a feeling of dependency for the beneficiaries. The socio-economic factors creating poverty of the beneficiaries are not well defined in Turkey. In line with this finding one striking inference is that the assistances maycause a kind of culture of poverty for a group of beneficiaries. Besides, assistance may have more impact on women?s poverty as the women beneficiaries have a higher tendency to identify social assistance as a vital part of their survival while men beneficiaries identify social assistance as support to family. In terms of cash and /or goods transfers the beneficiaries identified transfers of coal, food and cash as very effective and essential for their survival, though the amount especially of cash transfers was less than required. All in all, as a concrete policy suggestion social assistance programs in both cash and in goods are effective for the reduction of poverty of the poor groups however it is not a total solution to create a take-off effect for the beneficiaries out of their poverty condition. The thesis suggests that social assistance programs should be improved in terms of accessibility and defition of poverty and the poor.