Evaluating the human rights of stateless people: Reflections of Arendt, Agamben, and Ranciere
Devletsiz insanların insan haklarını yorumlamak: Arendt, Agamben ve Ranciere yorumları
- Tez No: 306405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilindiği gibi insan hakları insan olduğumuz için sahip olduğumuz devredilmez ve eşit haklardır. İnsan hakları milliyetleri, ırkları, cinsiyetleri, etnik kimlikleri ne olursa olsun herkesin sahip olduğu haklardır. Dahası, insan hakları sahiplerinin geçici veya kalıcı olarak kaybedemeyecekleri haklardır. Fakat günümüzde dünya genelinde milyonlarca insan herhangi bir ülkenin vatandaşı olmadığı için en temel insan haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmaktadır. Bunlar devletsiz kimselerdir. Her ne kadar devletsiz kişilerin haklarını korumak için birçok uluslararası insan hakları mekanizmaları olsa da gerçek hayatta neredeyse tüm devletsizler işkenceye, ayrımcılığa, yabancı düşmanlığına, ırkçılığa, sosyal, ekonomik ve kültürel hakları kullanmakta birçok zorluğa ve keyfi ve süresiz alıkonulmaya maruz kalmaktadır. Bu tez bu çelişkiden yola çıkarak devletsiz insanların insan hakları teorisi için ne ifade ettiğini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu konuyu ilk olarak Hannah Arendt tarafından çalışılmıştır. Daha sonra onun çalışması birçok yazar tarafından farklı biçimlerde geliştirilmiştir. Bu yazarlardan iki önemli figür Giorgio Agamben ve Jascque Rancière'dir. Bu nedenle bu tez devletsiz kişilerin insan haklarını bu üç yazarın (Arendt, Agamben ve Rancière) yaklaşımları çerçevesinde değerlendirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
As it is widely accepted, human rights are inalienable and equal rights that we have simply because we are human. They are guaranteed to all people regardless of their nationality, race, sex, ethnicity, etc. Moreover, they are rights that their holder cannot lose them temporarily or permanently. Yet, today many millions people around the world are denied to exercise their most basic human rights because they are not citizen of any country. They are stateless people. Although there have been many international human rights mechanisms to protect rights of stateless people, in real life almost all stateless people are still subject to torture, discrimination, xenophobia, racism, difficulty enjoying their social, economic and cultural rights, and arbitrary and indefinite detention. Considering this contradiction, this thesis aims to question the meaning of the existence of stateless people for human rights theory. This issue was firstly studied by Hannah Arendt. Then, her analysis has been developed by many authors in different manners. Two important figures among them are Giorgio Agamben and Jascque Rancière. Thus, this thesis attempts to evaluate the human rights of stateless people in the light of approaches of three authors: Arendt, Agamben, and Rancière. Considering critical power of both of three approaches to human rights in contrast to mainstream theories of human rights, this thesis regards Jascque Rancière?s approach as an explanatory approach for human rights of stateless people since it focuses on political power of human rights for even stateless people.