Towards an integrative perspective on the interplay between early maladaptive schemas and well-being: The role of early recollections, self-compassion and emotion regulation
Erken dönem uyumsuz şemalar ve iyi-oluş arasındaki ilişkiye yönelik bütünleyici bir bakış: Erken dönem anılar, öz-şefkat ve duygu düzenleme
  1. Tez No: 439243
  2. Yazar: DUYGU YAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Mevcut çalışmada karma yöntem kullanılarak planlanmıştır ve iki veri setinden oluşmaktadır. Birinci çalışmada şema terapide ele alınan güçlülük faktörlerini pozitif psikoloji bakış açısıyla vurgulanması hedeflenmiştir. Bu amaçla, duygu düzenleme ve öz-şefkat sağlıklı yetişkin modunun belirleyicileri olarak ele alınmıştır. Böylelikle, mevcut çalışmada 296 yetişkinden (179 kadın, 117 erkek) veri toplanmıştır. Bu çerçevede, öz-şefkat ve duygu düzenlemenin olası aracı rolü Hayes'in paralel çoklu aracılık yöntemiyle incelenmiştir. Buna göre kopukluk/reddedilme boyutunun en çok problem sergileyen ve yoksun bırakılan katılımcı grubu olduğu gözlenmiştir. Yanı sıra, duygu düzenleme ve öz-şefkatin birlikte bütün şema boyutlarıyla iyi-oluş arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenmiştir. Daha da önemlisi, duygu düzenleme öz-şefkate göre psikopatolojik belirtilerin gelişimi açısından daha önemli bulunurken, öz-şefkat de yaşam doyumu açısından daha kritik bulunmuştur. İkinci çalışma kopukluk/reddedilme alanında yüksek puan alan katılımcıların dinamiklerine yakından bakmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, mevcut çalışmanın ikinci bölümünde erken dönem anı anlatımlarında ortaya çıkan temaların belirlenmesidir. İlgili anıları tetikleyebilmek için Bernstein Şema Mod Kartları kullanılmıştır ve sonuçlar MAXQDA ile tümden gelimci nitel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. İkinci çalışma kopukluk/reddedilme şema boyutunda alınan yüksek puanlar, yaş ve cinsiyet açısından benzer 10 katılımcıyla (5 kadın, 5 erkek) yüz yüze yapılan görüşmeleri içermektedir. Buna göre nitel veriye nicel değerlendirme uygulandığında elde edilen sonuçların şemalar arasında daha dengeli bir şekilde dağıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed as a mixed method study, and was built upon two data sets, one of which was quantitative and the other qualitative. The first study aims to emphasize resourcefulness factors in schema theory from a positive psychology perspective, and emotion regulation and self-compassion were utilized as the indicators of the healthy adult mode. The data was gathered from 296 adults (179 female, 117 male). Accordingly, the mediator roles of self-compassion and emotion regulation were examined via Hayes' procedure for parallel multiple mediation. Thus, emotion regulation and self-compassion altogether mediated the relation between all three schema domains and well-being. More importantly, self-compassion was identified as more critical than emotional regulation in terms of life satisfaction, whereas, emotion regulation was more critical in terms of psychopathological symptoms. The second study was like using a magnifying glass to understand the dynamics of the people who scored high in the disconnection/rejection domain. It is aimed to identify themes represented in memory narratives of the participants. In order to trigger related memories, Bernstein Schema Mode Cards were utilized and the results were analyzed via deductive qualitative content analysis using MAXQDA. The second study includes interviews of 10 (5 female, 5 male) participants who were chosen considering the similarity of their high scores in the disconnection-rejection domain, as well as their age and gender. Accordingly, the frequency of EMS themes were more balanced across schemas when a quantitative assessment was applied to the qualitative data.