Tarımsal işletmelerde risk yönetimi ve bir alan çalışması
Risk management of agricultural enterprises and a field study
  1. Tez No: 306414
  2. Yazar: MELİKE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada tarımsal risk faktörleri incelenmiş ve tarımsal risk yönetimleri ele alınmıştır. Tarımsal risk faktörleri üretim riski, pazar riski, finansman riski ve insan kaynaklı riskler olarak sınıflandırılmıştır. Bu risk faktörlerinin alt başlıları araştırılıp ortaya koyulmuştur. Sınıflandırılması yapılan risk kaynaklarının yönetimi için çeşitli stratejiler ortaya koyulmuştur. Tüm risk yönetim stratejileri açıklanmış ve uygulanabilirliğinin araştırılması ve tarımsal işletme sahiplerinin riske olan tutumlarının anlaşılması için bir alan uygulaması yapılmıştır. Alan uygulaması anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre üreticinin riski nasıl algıladığı ve riski algılamasını etkileyen demografik özellikler ve işletme özellikleri incelenmiştir. Tarımsal risk yönetiminde kullanılan stratejilerin yaygınlaştırılması için bir takım verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study agricultural risks and agricultural risk management strategies factors have been studied. Agricultural risk factors have been classified into four categories as production risks, market risks, financial risks and human-origin risks. These factors have been investigated in detail and presented. A variety of strategies have been revealed for risk sources strategies which have been classified. All risk management strategies have been described, a field survey has been conducted to study the feasibility of these strategies and to understand the attitudes of agricultural business owners? to the risk. According to results of the survey, how the producers? perceived the risk and the demographic and business features affecting, their perception have been analyzed. Some data have been obtained in order to extend the strategies used in agricultural risk management.