Sermaye piyasında portföy sigortası uygulamaları
Portfolio insurance applications in capital market
  1. Tez No: 306472
  2. Yazar: LEVENT SOYALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KÜÇÜKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Portföy yöneticileri, portföylerini olası düşüşlerden korumak ve portföyün değerini artırmak ihtiyacı içindedirler. Bu tarz bir strateji portföy sigortası ismiyle 70'lerde Leland tarafından bulunmuş ve 80'lerde finansal piyasalarda garantili ve koruma amaçlı fonların portföy sigortalaması yöntemini kullanmasıyla gelişmeye başlamıştır (Leland ve Rubinstein, 1976). Portföy sigortası, portföyü değer kayıplarına karşı koruyan ve portföyün başlangıç değerinin tamamını veya bir kısmını koruyarak vade sonunda belirli bir getirinin elde edilmesini sağlayan yatırım stratejisidir. Black ve Sholes'un opsiyon fiyatlama modelini geliştirmesinin ardından opsiyon mekaniğine dayalı portföy sigortası geliştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı portföy sigortasını incelemek ve varsayımsal opsiyon fiyatlama yöntemlerini kullanarak portföy sigortası stratejileri oluşturmaktır. Portföy sigortasının genel teorisinin çatısı altında ?Satın al ve tut, Sabit Oranlı ve Sentetik Opsiyon? portföy sigortaları yöntemleri incelenmiştir. Değişen varyans ve ardışık bağımlı koşullu varyans yaklaşımları altında hesaplanan opsiyon fiyatları kullanılarak sentetik dinamik portföy sigortası stratejileri geliştirilmiştir. Portföy sigortası yöntemlerinin performansları karşılaştırılarak Türkiye piyasasına uygun modeller araştırılmıştır. Ekonomik krizler nedeniyle riskli piyasalara yatırım yapmaktan kaçınan yatırımcılar için portföy sigortası stratejileri yatırım alternatifi olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Portfolio managers feel the need of protecting their portfolios against the decrease in portfolio value while increasing wealth of portfolios. This type of strategy named portfolio insurance originated in the 70's following Leland's idea and started to develop in the financial industry in the 80's (Leland ve Rubinstein, 1976). Portfolio insurance is an investment strategy in such a way that degradation of portfolio value is protected. When preserving all or part of beginning portfolio value, it provides determined return. After Black and Sholes developed option pricing model, portfolio insurance based on mechanics of options was explored.The goal of this study is to investigate portfolio insurance technique and to constitute insurance strategies with hypothetical options pricing methods. Under the general framework of portfolio insurance, ?Buy & Hold, Constant Proportion, Synthetic Options? portfolio insurance methods were examined. The option price was calculated by incorporating time-varying volatility and autoregressive conditional variance where synthetically dynamic portfolio insurance strategies were explored. The performances of portfolio insurances? strategies were compared to find out convenient methods in accordance with Turkish?s market. Portfolio insurance strategies have been proposed for investors who escape to invest risky market by reason of financial crisis.