Osmanlı Bahriyesi'nde modernleştirme stratejisi bağlamında ilk Türk denizaltıları 'Abdülhamid' ve 'Abdülmecid'
  1. Tez No: 306500
  2. Yazar: EVREN MERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
?Osmanlı Bahriyesi'nde Modernleştirme Stratejisi Bağlamında İlk Türk Denizaltıları Abdülhamid ve Abdülmecid? başlıklı tezin araştırma konusu: Osmanlı Bahriyesi tarafından Nordenfelt şirketinden sipariş edilen Abdülhamid ve Abdülmecid denizaltılarının çağın mevcut durumu göz önünde bulundurularak hangi amaç doğrultusunda sipariş edildiği ve bu denizaltılara ne tür taktik roller biçildiğidir. Tezin temel amacı; Osmanlı Bahriyesi'ne kazandırılan bu iki denizaltı ile ilgili mevcut raporları gün ışığına çıkarmak ve dönemin askeri, siyasi ve ekonomik parametreleriyle birlikte analiz etmektir.Bu tezde denizaltıcılık tarihinin kısa özeti yapılacak, daha sonra Nordenfelt II ve III denizaltılarının satın alınması, Abdülhamid ve Abdülmecid isimleriyle Osmanlı Donanması'na katılmasının hikâyesi anlatılacaktır.Ondokuzuncu yüzyılın son çeyreğindeki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan denizaltı gemisi, dönemin hâkimiyet stratejisinin merkezi olan denizlerde, ülkeler arası alevlenen silahlanma yarışının en önemli parçalarından biri olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da Sultan II. Abdülhamid'in girişimi sayesinde, Nordenfelt II ve III denizaltılarını 1886 yılında satın alarak bu silahlanma yarışının içinde yer almıştır.Ne var ki, Abdülhamid ve Abdülmecid denizaltılarının, Osmanlı İmparatorluğu'nun politik, mali ve askeri açıdan çöküş dönemine rast gelmesi talihsizliği; tarihte ilk defa torpido atarak bir su üstü gemisini batırma başarısına sahip olan Osmanlı denizaltılarının ihtiyaçlara binaen geliştirilmesi imkânını ortadan kaldırmış ve denizaltılar Haliç'te çürümeye terk edilmiştir. Bunda etkili olan en önemli nedenler: Sultan II. Abdülhamid'in donanmaya karşı olan genel tutumu ve imparatorluğun içinde bulunduğu mali bunalımdır.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis titled `The First Turkish submarines Abdülhamid and Abdülmecid in the context of modernization strategy in the Ottoman Navy? is: objectives of the Abdülhamid and Abdülmecid submarines, ordered from the Nordenfelt Company by the Ottoman Navy, why they were ordered and which kinds of tactical roles are given to these submarines. The main aim of the thesis is to bring to light the reports regarding these two submarines brought to Ottoman Navy and to analyze along with the military, political and economical parameters of the period.In this thesis a brief summary of the submarining history will be given and then the story of purchase of Nordenfelt II and III submarines and their inclusion in the Ottoman Navy with the names Abdülhamid and Abdülmecid will be told.The seas, which is the center of the domination strategy in the period the submarines that arose as the consequence of the developments in the last quarter of the nineteenth century had been among the significant parts of the arming competition flaring up in between the countries. And the Ottoman Empire appeared in this arming competition by purchasing the Nordenfelt II and III submarines in 1886 by the attempt of Sultan Abdülhamid II.But the misfortune that the Abdülhamid and Abdülmecid submarines meets the political, military and financial collapse period of Ottoman Empire have removed the opportunity to work on Ottoman submarines that have the success of sinking surface ships by throwing torpedo and the submarines were left for deterioration in the Golden Horn. The most significant reasons in this are: the general attitude of Sultan Abdülhamid II against the navy and financial crisis which the Ottoman Empire was in.