Osmanlı Devleti'nde modern ordunun gelişimi: Bahriye örneği (1856-1878)
Development of modern military forces in the Ottoman State: The Perspective from the Navy (1856-1878)
- Tez No: 939641
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Osmanlı Devleti'nde deniz gücünün kuruluş ve gelişim süreci, devletin kuruluşundan 17. Yüzyılın ikinci yarısına kadar devam eden kürekli gemiler, çektiriler ya da kadırga dönemi; 19. Yüzyıl ortalarına kadar devam eden yelkenli gemiler ya da kalyon dönemi; 19 yüzyılın ikinci yarısından devletin yıkılışına kadar devam edecek olan buharlı gemiler dönemi olmak üzere üç kısımda incelenebilmektedir. Kuruluşundan beridir süregelen geleneksel denizcilik faaliyetlerinin yetersiz kalması üzerine 19. Yüzyıl itibariyle kanunlarla çerçevesi çizilen Osmanlı deniz gücü, Osmanlı denizcilik tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle de 1701 Bahriye Kanunnamesi ile modernleşme adına önemli bir adım atılmış ve böylece Osmanlı deniz gücünün organizasyonu ve yönetimi kanunlaşmıştır. Osmanlı Bahriyesinde teknolojik gelişmelere ayak uydurarak çağın gereklerini yakalamak için yalnızca kanunlaşmanın hız kazanması, gemi inşa tekniklerinin geliştirilmesi ve tersanelerin iyileştirilmesi yeterli görülmemiş aynı zamanda teşkilatlanma ve personel eğitimi de dikkate alınmıştır. Dolayısıyla hem bahriye teşkilatlanmasına hem de personelin eğitimine yönelik çalışmalara önem verilmiştir. Bu maksatla yurt dışından yabancı uzmanlar getirtilerek Osmanlı Bahriyesi belirli bir nizama sokulmaya çalışılmıştır. Gelişen teknolojiye uygun gemilerin inşa edilmesinin yanı sıra bu gemileri idame ettirecek personelin de eğitilmesi için okullar açılarak yenileşmenin bir bütün olduğunun izah edilmeye çalışıldığı bu çalışmada, Osmanlı Bahriyesindeki değişim ve dönüşüm faaliyetleri; teşkilat, teçhizat ve personel gelişimi olmak üzere tüm etkenler ele alınmak suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The establishment and development process of naval power in the Ottoman State can be divided into three periods: the era of oared ships, çektiris or galleys, which lasted from the foundation of the state until the second half of the 17th century; the era of sailing ships or galleons, which continued until the mid-19th century and the era of steam-powered ships, which lasted from the second half of the 19th century until the collapse of the state. The Ottoman naval power, framed by laws by the 19th century due to the inadequacy of the traditional naval activities since its establishment, holds an important place in the Ottoman naval history. In particular, an important step was taken towards modernization with the Naval Code of 1701 (Bahriye Kanunnamesi) and thus the organization and management of the Ottoman naval power were codified. In order to keep up with the technological developments and meet the requirements of the era, the organization and personnel training were also taken into consideration in addition to the acceleration of codification, the development of shipbuilding techniques and the improvement of shipyards. Therefore, great importance was given both to the naval organization and the training of personnel. For this purpose, foreign experts were brought from abroad to impose a certain order on the Ottoman Navy. In this study, which attempts to explain that modernization was a comprehensive process by focusing on the construction of ships suitable for developing technology as well as the opening of schools to train the personnel who would maintain these ships, the transformation and modernization activities in the Ottoman Navy are examined by considering all factors, including organization, equipment and personnel development.