Vergi suçları, cezaları ve yargılama usulü
Tax offences, penalties and procedure
  1. Tez No: 498913
  2. Yazar: FIRAT SİNİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KURŞAD YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sosyal devlet anlayışının gelişmesine bağlı olarak devletin kamu giderleri de sürekli artmaktadır. Kamu giderlerinin karşılanması noktasında devletin en büyük gelir kaynağını ise vergiler oluşturmaktadır. Devlet, vergi alacaklarını eksiksiz ve zamanında tahsil edilebilmek için mükelleflere birtakım yükümlülükler getirmektedir. Bu yükümlülüklere uyulmaması durumunda mükellefe kimi zaman idarî bir diğer anlatımla parasal cezalar verilirken kimi zaman da hürriyeti bağlayıcı cezalar verilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, ceza mahkemelerinde yargılanan vergi suçlarından vergi kaçakçılığı, vergi mahremiyetini ihlal, mükellefin özel işlerini yapma ve ekim ve sayım beyanlarını denetlememe suçlarının bütün unsurları ile birlikte güncel tartışmalar eşliğinde ortaya konulması, vergi suçları ve vergi kabahatleri arasındaki farklar anlatılarak, kavram yanlışlıklarına dikkat çekilmesi ve kavram birliğinin sağlanması, dağınık olan mevzuat hükümleri karşısında Vergi Usul Kanunu ve Türk Ceza Kanunu hükümlerinin toplu ve anlaşılır bir şekilde aktarılmasıdır. Bu çalışmamızda; öncelikle suç ve ceza kavramlarının genel tanımı yapılarak şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca vergi suçlarını oluşturan fiillerin neler olduğu, soruşturma ve kovuşturma aşaması ile bu suçlara uygulanacak yaptırımlar, vergi cezalarını sona erdiren haller ve vergi mahkemeleri ile ceza mahkemelerinin verdikleri kararların birbirine etkisi anlatılmıştır. Çalışmamızın konusunun dağılmaması için ceza mahkemelerinde yargılanacak vergi suçları dışındaki idarî cezalar uygulanan vergi kabahatleri kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışmamıza nesnellik katabilmek adına vergi suçlarıyla ilgili tüm kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış olup kitap, tez, makale gibi bilimsel çalışmalar taranmış ve uygulamanın daha iyi anlaşılabilmesi adına Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarından da örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today public expenditures of government are continously increasing owing to the development of conception of social state. Taxes constitute Government's greatest source of income in relation to meeting its public expenditures. Government impose a set of obligations on taxpayers in order to collect taxes in full and due time. In the case of the breach of these obligations, taxpayers may face administrative fines or penalties of imprisoment. The main purposes of this work is to set forth the prosecutable offences of tax evasion, violation of secrecy of taxes, fullfiling obligations on behalf of taxpayers and failing to inspect cultivation and inventory declaration, with all their elements and current arguments; and to clearly set out the disorganized provisions of Tax Procedure Code and Turkish Penal Code in order to consider misconceptions and to build consensus on the concepts by establishing the differences between tax offences and misdemeanours. In this work, first of all general defination of crime and elements of crime have been established and then actions constitute tax offences, sanctions for these offences and criminal procedure have been presented. In order this work to be orginezed, topics of tax loss and irregularity will not be addressed saving prosecutable tax offences. To make this work objective, all text books, theses and articles and all resources concerning tax offences have been reviewed and the decisions of Turkish Supreme Court of Appeals (Yargıtay), Turkish Counsil of State (Danıştay) Turkish Constitutional (Anayasa Mahkemesi), European Court of Human Rights have been cited for better understanding of common practice.