Özel sağlık kurumlarında halkla ilişkiler
Public relation in private health institutions
- Tez No: 306520
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Relations, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özel sağlık kurumlarında halkla ilişkiler, adlı bu çalışmayı yapmaktaki amacımız; Ülkemizde giderek artan sağlık alanında özelleştirme uygulamaları, bir yandan da yoğun bir rekabet ortamı oluşmasına neden olmaktadır. Bu ortam ister istemez söz konusu kurumların en temel muhatapları olan müracaatçılarına (sağlık hizmeti talep edenlerine) daha duyarlı bir biçimde yaklaşmasını gerektirmektedir. Bu duyarlılığın kurumsal görünümü halkla ilişkiler departmanı şeklinde karşımıza çıkar. Amaç bu süreci betimlemektir. İstanbul örneğinde özel sağlık kurumları bakımından halkla ilişkiler departmanının fonksiyonunu belirlemek hedeflenmiştir.Bu çalışmada öncelikle ülkemizde özel sağlık kuruluşlarının ortaya çıkış süreci ve bu kuruluşların ortaya çıkışındaki hukuki süreç ele alınmıştır. Ülkemizde sağlık kuruluşlarının hali hazır yapısı ve yapı içerisindeki halkla ilişkiler departmanının konusu ve fonksiyonu bu çalışma da ele alınmıştır.Sonuç olarak, hastaneler örgüt yapısı itibariyle diğer kurumlardan büyük farklılıklar taşımakta, hedef kitlesi, sağlık konusu göz önünde bulundurulduğunda çok daha fazla ilgi bekleyen gruplardan oluşmaktadır. Bu çerçevede de söz konusu kitlelere ulaşmak ve onlarda istenilen değişiklikleri yaratmak diğer kurumlara oranla çok daha fazla çaba gerektirmektedir. Hastanelerdeki ve toplumdaki bireylere ulaşabilmek, onlarla bütünleşebilmek bunun sonucunda da olumlu bir imaj yaratabilmek planlı iletişim çalışmaları ile mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda hastanelerde halkla ilişkiler birimleri önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Our aim in doing this work that is called public relations in private health institutions is; the increasing privatization of health in our country, and on the other hand leads to an intense competitive environment.This media is necessarily requires a more sensitive manner for most fundamental institutions of their counterparts (health service demanders). This sensitivity is seen as a corporate view of the public relations department. The aim is to summarize the process. Istanbul is the sample in the case of private health institutions is to determine the function of public relations department.In this study, first, our process of emergence of private health institutions and the legal process of emergence of these organizations are discussed. State of health institutions in our country, the public relations department of the stock structure and the structure and function are discussed in this study. As a result, hospitals bear the major differences from other institutions as organizational structure, target audience, considering the subject of health care consists of much more interest groups in the waiting. In this context to reach the masses and create the desired changes in them requires more effort than in other institutions. Access to individuals in hospitals and in society, as a result integrating them and create a positive image is possible with a planned communication activities. In this context, public relations units has an important place in hospitals.