Bölgesel kalkınma ajansları ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı örneği
Regional development agencies and the sample of Northeast Anatolia Development Agency
  1. Tez No: 306522
  2. Yazar: TURGAY ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada bölge, bölgeselleşme, kalkınma kavramları, BKA' ların tanımı, tarihi gelişimi, hangi amaçla kuruldukları açıklanmış, Türkiye'de BKA'ların kuruluşu, yapısı, amaçları, işleyişi, finansal kaynakları incelenmiş, son bölümde ise Türkiye'de kurulan 26 Kalkınma Ajansından biri olan ve Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerini kapsayan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) derinlemesine analiz edilmiş ve ajanstan destek alan firmaların etkinliği üzerine bir uygulama yapılmıştır. Çalışmada firmaların etkinliğini ölçmek için VZA(Veri Zarflama Analizi) yöntemi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the definitions of the concepts of region, regionalism, development, RDAs, their historical development, aim of their foundation, were expressed and foundation of RDAs in Turkey, their structures, aims, function and financial sources were evaluated and an effectiveness test was applied on the firms granted by the agency. In the study, the method of Data Envelopment Analysis (DEA) was adopted in order to evaluate the effectiveness of the firms.