Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (KUDAKA) bölge işletmeleri üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of Northeast Anatolia Development Agency on regional enterprises
  1. Tez No: 569316
  2. Yazar: MUSTAFA KAMİL SARAÇGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KEMAHLI GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, Kalkınma Ajanslarının dünyadaki gelişiminden başlayarak, Türkiye'deki kuruluş sürecini, hukuki ve idari yapılanma evrelerini incelemek, ayrıca Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın işletmeler üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Bu çalışma çerçevesinde, Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde KUDAKA desteklerinden yararlanan işletmeler ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırma verileri 27 sorudan oluşan görüşme formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 21 analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, ajans desteklerinin işletmeler üzerinde önemli ölçüde olumlu etki yaptığını göstermektedir. Üretim miktarı, personel sayısı, ciro vb. konularda artış sağlanmış olup, işletmelerin büyük bir çoğunluğunun yeni desteklere başvuru için istekli olduğu ortaya çıkmıştır. Destek programlarından memnun kalmayan işletmeler azınlıktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; starting with earlier stages of development agencies, research to establish, judicial and administrative process in Turkey. Assessing effectiveness of Northeast Development Agency on businesses also. In this context, one-on-one meeting were held with companies benefiting from KUDAKA support in Erzurum Bayburt and Erzincan. Relational model was used in the research. The research datas were collected by interview form consisting of 27 open ended questions. The collected datas were analyzed by SPSS 21 analysis programme. Research results show that agency support has a significant positive impact on businesses. The amount of production, the number of personnel and the turnover have increased, and it has been revealed that a large majority of enterprises are willing to apply for new supports. Enterprises that are not satisfied with the support programs are minority.