Küreselleşmenin tekstil ve moda endüstrisine etkileri
Effects of globalization in textile and fashion industry
  1. Tez No: 306538
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYTÜL PAPİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşme sürecine girmesiyle yeni bir dünya düzeninin oluşması bir çok endüstri alanını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu alanlardan birisi de dünya ekonomisinin lider sektörleri arasında yer alan tekstil ve moda sektörüdür. Modanın hızla yaygınlaşması, tüketici alışkanlıklarının değişmesi, tekstilin dünya üzerindeki dolaşımı, tek tip moda ve giyim anlayışı, giyimde geleneksel etkilerin yerini modern oluşumların alması küreselleşmenin getirdiği en görülür etkiler arasındadır.Çalışma, literatür araştırması, arşivlerin değelendirilmesi, doğrudan görüşme tekniği ile yürütülmüştür. Başta İTKİB (İstabul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri) DPT (Devlet Planlama Teşkilatı), MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) olmak üzere bir çok kuruluşun arşiv raporlarından ve istatistik belgelerinden faydalanılmıştır. Özellikle tekstil tarihi ile ilgili kısımların literatür araştırmaları, İngiltere'nin Cornwall şehrinde bulunan ?University College Falmouth? bünyesinde yapılmıştır.Birinci bölümde; küreselleşme kavramı, tarihsel gelişim süreci ve çeşitli açılardan etkileri ile incelenecektir. Ayrıca ekonomik, kültürel siyasi ve sosyal açıdan küreselleşmenin etkilerine de yer verilecektir.İkinci ve üçüncü bölümde; tekstil sanayiinde küreselleşmenin gelişimi ve etkileri bu endüstrideki öncü ülkeler üzerinden incelenecektir.Bu bölümde özellikle çalışmanın ana hatlarını belirleyen kısımlar yer alacaktır.Küreselleşme kavramının moda ve tekstil endüstrisine yansıması, tüketici alışkanlıklarını değiştirmesi gibi etkiler de tekstil ve moda tüketicileri üzerinden incelenecektir.Dördüncü bölümde ise; küreselleşme ile gelen ?akıllı tekstiller? adı altında tekstilde kullanılan yeni teknik ve nitelikli ürünlerin pazara girmesi değerlendirilicektir.Beşinci bölümde; Türk tekstil ve hazırgiyim sektörünün küresel pazarlarda hareketini sürdürmesi için yaptığı uluslararası işbirlikleri ve İTKİB organizasyon ilişkileri de değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde; tüm araştırma ve incelemeler doğrultusunda, küreselleşmenin tekstil endüstrisini nasıl etkilediği ve tüketici alışkanlıklarını ne yönde değiştirdiği anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The new world order, which has been formed by the globalization process of the world economy, significantly affected many industrial fields. One of these fields is the textile industry, which is one of the leading sector of the world economy. The most visible effects that globalization brings us are the rapid expansion of fashion, changes in consumer habits, the worldwide movement of textiles, a homogenous concept of fashion and clothing and modern formations taking the place of traditional clothing.This study is conducted with the literature search, evaluation of the archives, direct interview and surveys. The utilizes archive reports and statistical documents of many organizations such as ITKIB (Istanbul Textile and Apparel Exporters' Associations), DPT (State Planning Organization), MUSIAD (Independent Industrialists? and Businessmen's Association) and WTO (World Trade Organization) were studied.In particular, the literature research, concerning the history of textiles was made within ?University College Falmouth? which is located in the United Kingdom / Cornwall.In the first chapter, the concept of globalization will be examined in light of the process of historical development and the effects of various perspectives. In addition, the effects of globalization will be examined regarding economy, culture, politics and society.In the second and third chapters, the development and effects of globalization in the textile industry will be examined through the leading countries in this sector. .These two chapters will include an outline of the work. Such effects as thereflection of the concept of globalization on the fashion and textile industry and changing consumer habits will be examined through textile and fashion consumers. In the fourth chapter, the entrance of new techniques used and quality products, which are known as“smart textiles”in the textile industry, will be examined in connection with globalization. In the fifth section, international cooperation established by the Turkish textile and ready-wear sector to continue in its movement in global markets and organization relations of ITKIB are examined. In conclusion, it will be explained how globalization effects the textile industry and how it changes consumer habits, as well as in which direction all the research and investigations go.