1990 sonrası Türkiye siyasal gündemine etki eden medyatik propaganda unsurları
The propaganda elements of media that have had an effect upon the political agenda of Turkey after the year1990
- Tez No: 306537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yeni sermaye düzeninin basın sektörüne de egemen olmasıyla, sektör ciddi bir yapısal dönüşüm içine girmiştir. Bu yapısal dönüşüm basına atfedilen kamuoyunu bilgilendirme görev ve sorumluluğunun da dönüşüm geçirmesine neden olmuştur. Bu bağlamda çalışmada medyanın sahip olduğu dinamikler, siyasi aktörlerle arasındaki ilişkiler ve bu çerçevede siyasal sürecin nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. Bu ilişki ağının ve siyasal şekillenmenin açıklanmasında tarihten günümüze çeşitli örneklere yer verilmiştir. Çalışmada 1990 sonrası basında meydana gelen tekelleşme ve bunun basın objektifliğine etkileri siyasetle ilişkiler açısından ele alınmış, Türkiye'de 1990 sonrası basın ve siyaset alanındaki gelişmeler incelenerek basın-siyaset ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Press sector has entered into a structural transformation together with the establishment of the new capital order?s hegemony on the sector. This structural transformation has also caused a shift in the tasks and responsibilities that are attributed to press. In this context, in the study, dynamics of media, its relations with political actors and how the political process is shaped within this framework are emphasized. Definition of political shaping and the mentioned network of the relations are described with several examples from past to this day. In the study, monopolization in the press after 1990 and its impacts upon the objectivity of press are discussed in terms of relations in politics, and the connection between press and politics is evaluated by examining the developments in press and politics in Turkey after 1990.