Arnavutluk'un gelişimi ve Türkiye ile ilişkileri
Improve Albania and Türkiye
- Tez No: 306564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında ; İlk çağlardan günümüze Arnavutluk tarihi , Arnavutluk'un komşuları , Türkiye , Avrupa Birliği , ABD , NATO ,BİO , BM ile olan ilişkileri yer almaktadır. Buna göre Arnavutluk ilk çağlardan beri sürekli olarak farklı ülkeler tarafından gerek savaş ile gerekse içten sosyal ve ekonomik baskılarla işgallere uğramış , Avrupa da ki son Müslüman ülkedir. Bu savaş ile gelen işgaller ve içten yapılan işgaller net olarak tezin içerisinde görülmektedir. Arnavutluk komünizm ile yönetildikten sonra Cumhuriyet yönetimine geçen ülkelerden biridir. Arnavutluk Avrupa da ki en fakir ülke olarak ta göze çarpmaktadır . Bir çok büyük ülke tarafından şu anda stratejik konumu bakımından dikkat çekmektedir.Anahtar kelimeler : Enver Hoca dönemi , Türkiye ile ilişkiler , ABD ile ilişkiler.
Özet (Çeviri)
In this thesis study the history of Albania and albania?s border neighbourhood and its relationship with Türkiye,european union,usa,nato are studied. Albania is the last muslim country in europe which has been continiously invaded either by wars by different countries or social and economical pressure in the country. The invades coming by this war and in the country can be clearly seen in thesis. Albania is one of the countries which took te republic regym after being governed by comunism. Albania attracts attention as being the poorest country in Europe.Key words : Season of the Enver hoca, Relationship with Turkiye,Relationship other countries.