Sayısal tekniklerin an fotoğrafı üzerine etkileri
The effect of numeric techniques on moment photographs
  1. Tez No: 306571
  2. Yazar: SÜEDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ATİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Fotoğraf gerek günlük işlerde, gerek sanatsal amaçlarla başvurulsun, yaygın kullanımı ile içinde yaşanılan çağın, bir görüntü çağı olduğunu açıkca ilan etmektedir. Teknolojinin fotoğrafı getirdiği günümüz şartlarında yaratıcı ve etkileyici özellikler taşıyan fotoğraflar üretilmesi için sadece teknik olanakları kullanmak yeterli değildir. Fotoğraf görmeyi anlamlandırmak için ihtiyaç duyulan teknik bir dildir.?Sayısal Tekniklerin An Fotoğrafı Üzerine Etkileri? isimli bu tezde ?Anlatım Aracı Olarak Fotoğraf Teknikleri? adlı ilk bölümde fotoğrafın tarihsel süreç içinde teknik gelişimi araştırılıp, fotoğrafın nasıl anlatım aracı olduğu orataya konulmuştur. Daha sonra geleneksel sistem ve sayısal sistem tekniklerine değinilerek farklar tespit edilmiştir. Teknik olanakların gelişiminin fotoğrafa getirdiği avantajlar üzerinde durulduktan sonra, bilgisayar programının fotografik dile etkileri irdelenmiştir.Tezin ?An Fotoğrafı? isimli ikinci bölümünde ilk olarak fotoğraf türleri araştırıldıktan sonra an ve zaman kavramlarının fotoğraftaki yeri ve önemi incelenmiştir. İkinci bölümün son kısmında ise diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi an fotoğraflarının da sadece teknikten ibaret olmadığı estetiğin ve gerçekliğin de önem teşkil ettiği örneklerle açıklanmıştır.Çalışmanın son bölümünde, değişen fotoğraf algısının sebepleri ve ?an? fotoğraflarının insan üzerindeki duygusal etkilerine değinilmiştir. İnsan üzerinde etki bırakan ve ?an fotoğrafı? kavramını en iyi yansıtan konulardan biri olan ?dans ve an? başlıklı içeriğe de yer verilmiştir. Ayrıca tezin bu son bölümünde fotoğraf sanatçısı Mehmet Çağlarer'in teknik, estetik ve gerçekliği yansıttığı dans fotoğraflarından örnek çalışmalar ile röportajı yer almıştır. Ek olarak bu alanda başarılı çalışmaları bulunan Prof. Güler Ertan ve Yrd. Doç. Dr Osman Ürper ile yapılan röportajlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The photograph, whether it is applied in daily works or for artistic purposes, with its widespread use, clearly announces that the present age is a visual age. In today?s technological conditions, to produce photographs having creative and effective properties, using of technical opportunities is not sufficient. The photograph is a technical language that is required to make seeing meaningful.In a thesis named ?The effect of numeric techniques on moment photographs?, in the first section titled ?Photograph techniques as an expression tool?, the technical development of photograph within historical process is researched and how the photograph is used as an expression tool is explained. Then, traditional system and numeric system techniques are mentioned and differences are determined. After the advantages resulting from development of technical opportunities on photograph are emphasized, the effects of computer program on photographic language are examined.In the second section of the thesis, titled ?Moment Photograph?, firstly the photograph kinds are studied and then, the importance and place of moment and time concepts in photograph are examined. In the last part of the second section, it is explained by examples that the moment photographs do not only consist of the technique but the aesthetic and reality are also important as in all other photograph kinds.In the last section of the study, the reasons of changing photograph perception and effect of ?moment ?photographs on human are examined. The content titled ?dance and human?, one of the subjects that reflect the ?moment photograph? concept in best way and leaves an effect on people, is also studied. Besides, in the last section of the thesis, works of the photograph artist Mehmet Çağlarer on dance photographs he reflects the technique, aesthetic and reality and the interview made with him are given. Additionally, the interview made with Prof. Güler Ertan who has successful works on this area is contained.