Üniversiteli hentbolcuların mükemmeliyetçilik ve kaygı düzeyleri ile başarı hedefleri ve müsabaka sonuçlarına yaptıkları yükleme biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between perfectionism, competitive anxiety, achievement goals and attributions style of college handball players
  1. Tez No: 306623
  2. Yazar: FATMA ÇEPİKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı üniversiteli hentbolcuların sahip oldukları mükemmeliyetçilik puanları ile başarı hedefleri, kaygı düzeyleri ve yükleme biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 18 ile 28 arasında değişen 246 üniversiteli hentbolcu (103 kadın, 143 erkek) katılmıştır. Katılanlara müsabakadan önce Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, 2×2 Başarı Hedefleri Envanteri ve Yarışmasal Durumluk Kaygı Envanteri, müsabakadan sonra ise Nedensel Boyutlar Ölçeği-II uygulanmıştır.Sonuçlar, mükemmeliyetçiliğin kişisel standartlar alt ölçeği ile başarı hedeflerinin tüm alt ölçekleri arasında ve bilişsel kaygı ve kendine güven pozitif yönde ve anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Mükemmeliyetçiliğin hatalarla aşırı ilgilenme ve algılanan aile baskısı alt ölçekleri ile başarı hedeflerinin uyum sağlanamayan boyutları ve bilişsel ve somatik kaygı arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Mükemmeliyetçilik ve başarı hedeflerinin müsabaka öncesi yaşanan durumluk kaygı ve kendine güveni yordama etkisini sınamak amacıyla gerçekleştirilen çoklu regresyon analizi sonuçları, bilişsel ve somatik kaygının ustalık kaçınma hedefi ile mükemmeliyetçiliğin hatalarla aşırı ilgilenme ve algılanan aile baskısı alt boyutları tarafından; müsabakaya özgü kendine güvenin ise kişisel standartlar ve ustalık kaçınma hedefi tarafından yordandığını ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, mükemmeliyetçiliğin bütünüyle olumsuz olmadığını, uyum sağlanabilen boyutlarının da olduğu düşüncesini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the relationship between perfectionism, achievement goals, competitive anxiety and attribution style of college handball players. 246 handball players (103 female and 143 male) were included in this study. All participants were asked to complete Multidimensional Perfectionism Scale for Athletes, 2X2 Achievement Goals Questionanire for Sport and Competitive State Anxiety Inventory before the competition, also Causal Dimensional Scale ?II were administered to handball players after the competition. The results revealed that personal standars subscale (adaptive form of perfectionism) was positively correlated with all subscales of achievement goals, cognitive anxiety and self confidence. Concern over mistakes and perceived parental pressure subscales (maladative forms of perfectionism) were positively correlated with maladaptive forms of achievement goals and somatic and cognitive anxiety. The results of multiple regression analyses showed that high mastery- avoidance goals, concern over mistakes and perceived parental pressure predicted by somatic and cognitive anxiety. Also, personal standarts and mastery- avoidance goals predicted by self confidence. The findings supported the idea that perfectionism is not always negative and maladaptive but may take adaptive forms also.