Palmaris longus kası olan ve olmayan hentbolcuların kavrama kuvveti, yorulma dayanımı, şut hızı ve şut isabet oranlarının karşılaştırılması
Comparison of grip strength, fatigue resistance, shot speed and shot hit rates in handball players with and without palmaris longus muscle
- Tez No: 696182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Palmaris longus kası olan ve olmayan hentbolcuların kavrama kuvveti, yorulma dayanımı, şut hızı ve şut isabet oranlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören, okul takımında ve amatör ligde oynayan, aktif olarak düzenli hentbol antrenmanı yapan ve en az üç yıl spor geçmişi olan, 18-25 yaş arası 40 erkek hentbolcu (yaş ort: 20,33±1,54 yıl; vücut ağırlığı ort: 74,00±7,83 kg; boy ort: 175,58±6,22 cm) katılmıştır. Katılımcılar, Schaeffer's testi (palmaris longus kası tespiti), el kavrama kuvveti, yorulma dayanımı, şut hızı ve şut isabeti testlerine tabi tutulmuştur. El kavrama kuvveti, yorulma dayanımı ve şut hızı değişkenlerinde palmaris longus kası bulunanlar lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p0,05). Çalışma sonuçlarına göre; palmaris longus kası varlığının, hentbolcularda el kavrama kuvveti, yorulma dayanımı ve şut hızı parametreleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare grip strength, fatigue resistance, shot speed and shot hit rates in handball players with and without palmaris longus muscle. A total of 40 male handball players (average age: 20,33±1,54 years; average weight: 74,00±7,83 kg; average height: 175,58±6,22 cm) between the ages of 18 and 25 who were studying at Ondokuz Mayıs University Yaşar Doğu Faculty of Sport Sciences, who were playing in the school team and amateur league, who were actively doing handball training and who had at least three years of sport history participated in the study. The participants were exposed to Schaeffer's test (determination of palmaris longus muscle); hand grip strength, fatigue resistance, shot speed and shot hit tests. Statistically significant difference was found in the variables of hand grip strength, fatigue resistance and shot rate in favor of the players who had palmaris longus muscle (p0,05). According to the results of the study, it was found that the presence of palmaris longus muscle had significant effects on hand grip strength, fatigue resistance and shot speed parameters in handball players.