Kişilik özelliklerine bağlı olarak hemşirelik ve tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin seçeceği uzmanlık alanlarının belirlenmesi
Personality characteristics as a prognostic factor for specialty choice in nursing and medical students
  1. Tez No: 306631
  2. Yazar: FERDA BOROĞLU YATANGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kariyer seçimi bir insanın hayatı boyunca vereceği en önemli kararlardan biridir. Kişiliğine uygun kariyer planlaması ülkemizde nadir uygulanan bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, hemşirelik ve tıp öğrencilerinin uzmanlık alanı seçimi ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma Çukurova Üniversitesinde 95'i hemşirelik, 107'si tıp fakültesi son sınıf öğrencisine beş faktör kişilik envanteri uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin demografik özellikleri ve seçecekleri uzmanlık alanları anket formu ile belirlenmiştir. Çalışmak istedikleri uzmanlık alanları 3 seçenekli yanıt ile belirlenmiştir (kesinlikle evet, olabilir, kesinlikle hayır). Sosyal yönelim, düşünsel yönelim ve odaklanma toplam puan ortalamaları hemşirelik öğrencilerinde tıp öğrencilerine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırası ile p=0,05, p=0,005, p=0,001). Kesinlikle dahili branşları tercih oranı %37,6 (n=76), cerrahi branş %45,6 (n=94), laboratuar bilimleri %31,7 (n=64), koruyucu hekimlik %7,9 (n=16) psikiyatri %15,8(n=32) olarak saptanmıştır. Cerrahi branşları tercih etmek isteyenlerin duygulanım, uzlaşma, sosyal yönelim ve odaklanma puanları istemeyenlere oranla anlamlı olarak yüksek bulunurken, düşünsel yönelim puanları anlamlı fark göstermemiştir. Dahili branşları tercih edenlerin etmeyenlere oranla sosyal yönelim puanları daha düşük olarak saptanırken odaklanma puanları daha yüksek olarak belirlenmiştir (p=0,05 ve p=0,02). Psikiyatri alanını tercih edenlerin etmeyenlere oranla duygusal yönelim puanları düşük iken sosyal yönelim ve düşünsel yönelim puanları anlamlı olarak yüksek olarak saptanmıştır (p=0,01, p=0,05, p=0,001). Uzmanlık alan seçimi konusunda karar vermiş olan öğrencilerin genellikle karakter özelliklerine uygun branşlar seçme eğiliminde olduğu, buna karşılık son sınıf öğrencileri olmalarına rağmen çoğunun alan seçimi konusunda kararsız olduğu gözlenmiştir. Öğrencilerin kişilik özelliklerine uygun alan seçebilmelerinde, kişilik envanteri kullanılarak kariyer planlaması danışmanlığı verilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Career choice is one of the most important desicion in a person?s life. Career is not only earning money, it is also expression and realize of her-his self. In this respect the main goal must be choicing a career that fit her-his personality characteristics and make happy for one?s lifetime. The aim of this study is to examine the association between personality characteristics and specialty choice in nursing and medical students. The 5F personality enventory (5FPE) was administered to Cukurova University School of Nurse and Medicine students. The 5FPE a measure of 5 personality characteristics (neuroticism, extraversion, openness, agreeableness, and conscientiousness) with each domain having underlying facets. A varied list of predictors of specialty choice have been studied, including demographic and socioeconomic factors and lifestyle plans. Of the total 202 students, 95 were form nursing school and 107 were form medical school. There were differences among specialties for neuroticism, openness agreeableness, extraversion and conscientiousness. Various pairwise differences between specialty categories were found. Specialty categories were compared using the 5FPE. Numerous specialty variations were identified for neuroticism, openness, and agreeableness. The findings may be useful to medical school officials and faculty who recruit and counsel students and to students themselves as they reflect on their personality characteristics on their path to making career choices. Predictors of specialty choice, especially primary care careers, are helpful to medical school officials and faculty involved in medical school recruitment and counseling and to students planning their career paths.