Tıp fakültesi öğrencilerinde boyun kas dayanıklılığının ve fiziksel performansın araştırılması
Investigation of neck muscle endurance and its physical performance on medical faculty students
  1. Tez No: 306632
  2. Yazar: GÖKŞEN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. GÜLHAL BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma genç populasyon olarak seçilen Tıp Fakültesi öğrencilerinde servikal derin fleksör kas enduransı ile ağrı, eklem hareket açıklığı, servikal fiziksel performans, fonksiyonel düzey ve yaşam şekli arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18-22 yaşları arasındaki 81(%43,8) kız ve 104(%56,2) erkek öğrenci katılmıştır. Klinik endurans testi ile servikal derin fleksör endurans değerlendirmesi, CROM cihazı ile servikal eklem hareket açıklıkları ve baş postürleri ölçümü, servikal PILE test ile servikal fiziksel performans değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca Vizuel Analog Skalası(VAS) ile ağrı düzeyi ve Boyun Dizabilite İndeksi ile de fonksiyonel düzey seviyesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed on a young population of medical faculty students in order to determine the relationships among cervical deep flexor muscle endurance and pain, range of motion, cervical physical performance, functional level and way of life. Subjects with ages between 18-22, 81 females (%43,8) and 104 males (%56,2) were included in this study. Cervical deep flexor endurance was evaluated by clinic endurance test, cervical range of motion and head posture measurement were evaluated by CROM device and cervical physical performance was evaluated by cervical PILE test. Additionally, Visual Analog Scale (VAS) with pain level and Neck Disability Index with functional degree were evaluated.