Özel bir hastanedeki sağlık çalışanlarının kişilik özelliklerinin kişilerarası ilişkileri üzerine etkisi
The effect of interpersonel relationships of the personality traits of A private hospital in the health care
  1. Tez No: 390878
  2. Yazar: AYŞE YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma Acıbadem Sağlık Grubu (ASG)'na bağlı hastanelerde görev yapan hemşireler, hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının, kişilik özelliklerinin kişilerarası ilişkileri üzerine etkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“bilgi formu”, kişilerarası ilişkiler ölçeği ve A tipi kişilik ölçeği, verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi. student's t testi, tek yönlü varyans analizi, post-hoc ileri analiz testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre, kişilerarası ilişkilerin A tipi kişilik özelliklerini ya da A tipi kişilik özelliklerinin kişilerarası ilişkileri pozitif yönde etkilediğinden söz edilebilir. Sonuçlar: Çalışmanın sonucunda öncelikle sağlık çalışanlarının kendilerinin kişilik özelliklerini tanımlarını sağlayacak çalışmalar yapılması, bireyleri motive edecek“etkili liderlik”modelinin hayata geçirilmesi önerilmiştir. Rehberlik ve psikolojik danışmanlığın etkin ve aktif tutulması, bireylerin kişiliğini olumlu hale getirebilecek, geliştirici esnek programlar hazırlanması ve sağlık çalışanlarının kendine, ailesine ve hobilerine zaman ayırması ile olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is planned, as a descriptive and seeking relation, to investigate effecs of personality traits of interpersonel relations of doctors nurses and other health professionals of Acıbadem Health Group(AHG) who has intensive interpersonal relations during work. Material and Method: For data collection İnformation form which is based on literature is developed by researcher, İnterpersonal Relations Scale, A Type Personality Scale are used and for data evaluation Chi-Square Test, Student's T test, one way ANOVA, post hoc further analysis test, Results: When correlation analyzed implented to define relation between total score from İnterpersonal Relations Scale and total score from A Type Personaltiy Scale, there is 25,5 percent of positively and statistically meaningful relation is found between scores. (r=0,255; p=0,000