Tıp etiği çerçevesinde geriatri ve gerontoloji alanlarında umut yönetimi
Hope management in geriatrics and gerontology: An evaluation in the context of medical ethics
- Tez No: 306648
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geriatri ve gerontoloji son onyıllarda tıptaki ağırlığı giderek artan alanlar, umut yönetimi ise tıp dünyasının yeni yeni tanıyıp benimsemeye başladığı bir uygulamadır. Her tıbbi eylemin, dolayısıyla tıbbi eylemleri barındıran her tıp alanının ve her tıbbi uygulamanın tıp etiğinin ilgi alanında yer alması çerçevesinde, geriatri-gerontoloji etiğinden ve tıpta umut yönetimi etiğinden söz etmek olanaklıdır.Tez çalışması, biri ağırlığını arttıran bir alan diğeri yeni yaygınlaşan bir uygulama olmaktan ötürü ilgi çekici olan geriatri-gerontoloji ile tıpta umut yönetiminin kendilerine özgü etik boyutlarının kesişim kümesine odaklanmıştır. Farklı durumlardaki yaşlı hastaların umutlarını yönetme süreçlerini irdelemeyi, en uygun eylem biçimlerini ve olası sorunları belirlemeyi amaçlamaktadır.Tez çerçevesinde konunun ele alınmasında genelden özele doğru üç aşamalı bir gidiş benimsenmiştir. İlk olarak geriatrinin-gerontolojinin ve umut yönetiminin kendi adlarına ne oldukları üzerinde durulmuş; ikinci olarak her birinin etik boyutları ayrı ayrı ele alınmış; üçüncü olarak da bu iki etik boyut bir arada değerlendirilmiş ve kavramsal-kuramsal tartışmanın yanı sıra konuyu somutlaştırmak amacıyla bir dizi örnek vaka analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of geriatrics and gerontology is growing in recent decades in medicine. Hope management is a newly adopted concept and application by health professionals. Each medical act and every medical field are subjects of medical ethics. In this regard, it is possible to talk about geriatrics-gerontology ethics and hope management ethics as subcategories of medical ethics.The intersection of ethical dimensions of geriatrics-gerontology and hop management in medicine is take place in the focus of this thesis. Its aim is to analyze processes of managing hopes of elderly patients in different situations and to determine best medical approaches and potential problems in these contexts.The adopted way to handle the theme has a three-step construction from general to particular. Firstly basic knowledge of geriatrics-gerontology as conjoint fields of medicine and hope management in medicine as a medical application is presented. Secondly the ethical dimensions of each are discussed separately. Thirdly ethical issues in the coexistence of these two applied ethics are discussed theoretically and also by using a series of case story.