Yozgat yöresi müzik kültürünün incelenmesi
Examination of the Yozgat region music culture
  1. Tez No: 306697
  2. Yazar: VELİ MAVİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Yurdumuzun her bölgesi halk kültürü ve halk müziği açısından araştırılmaya, analiz edilmeye değer hazinelerle doludur. İç Anadolu Bölgesi ve bu bölge içerisinde yer alan Yozgat yöresi de kendine özgü kültürüyle ve müziğiyle göze çarpmaktadır.Yozgat yöresi Türk Halk Müziği dendiğinde akla ilk“Sürmeli”ler gelmektedir. Oysa Yozgat, halayları, oyun havaları, bozlak ve ağıtlarıyla Türk Halk Müziğinin zengin bir yörelerinden biridir.Bu çalışmada, öncelikle TRT Türk Halk Müziği Repertuvarında bulunan ve Süleyman SÖKMEN'in ?Sürmelim" adlı kitabında derlediği sözlü türküler, sözsüz oyun havaları ve uzun havalar bir araya toplanmış, uzun havalar dışındaki eserlerin makam ve usûl analizleri yapılmıştır. Notalarına ulaşılamadığı için uzun havalar analiz dışı tutulmuştur.Yörede yaptığım derlemeler de ayrı bir bölümde verilmiş, bunların da makam ve usûl analizleri yapılmıştır.Tüm bu analizlerin değerlendirmesi, sonuç bölümünde yapılmış, böylelikle Yozgat yöresi Türk Halk Müziğinin zenginliği göz önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every district of our counrty is full of treasures that worthes being researced and analyzed in terms of folk culture and folk music. The Middle Anatolia and Yozgat which places in that district, also draws attention with its specific culture and music.When it is said Yozgat Region Turkish Folk Music, the first that comes to mind is“Sürmeli”s. Nevertheless, Yozgat is one of the rich regions of Turkish Folk music with its“halay”s, folk dance musics,“bozlak”s and dirges.In this study, the lyrical folk songs, instrumental folk dance musics and long pattern musics are gathered, which primarily are in the Turkish Folk Music Repertory of TRT and the ones that Süleyman SÖKMEN compiled in his book ?Sürmelim"; except the long pattern musics, the Works are analyzed by their makams and rhytmic patterns. Because the notes have not being achived, the long pattern musics are excluded of the analysis.The compilatins I made in the region are given in a seperate section, and the makams and rhytmic patterns of those were also made.The evaluation of all these analysis were made in the conclusion part, so the richness of Yozgat Region Turkish Folk Music has been tried to showed off.