Göçmenlik olgusunun girişimcilik eğilimi üzerindeki etkileri
The effects of immigration on the notion of entrepreneurial tendency
  1. Tez No: 306698
  2. Yazar: YUSUF ÇESTENECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda girişimcilik literatüründe araştırmacıların ilgisini çeken girişimcilik konularından biri de göçmen girişimciliktir.Bu çalışma, Türkiye'de göçmen girişimciliğin en güçlü örneklerinden biri olan Balkan (Rumeli) göçmeni üzerine yapılmış bir araştırmaya dayanmaktadır. Türkiye'de Balkan göçmeni girişimcilerin fazlaca kümelendikleri yer olan İstanbul ve Sakarya şehirlerinde faaliyet gösteren 14 Balkan kökenli girişimciye yapılan mülakatla elde edilen bulgularda hareketle girişimcilerin girişimsel eylemler için gerekli olan ortamı nasıl buldukları, nasıl bir girişimsel yolculuk geçirdiklerini ve onları bir girişimci olmaya iten nedenlerin neler olduğu incelenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde genel olarak girişimcilik ve girişimci kavramları, kültürün tanımı ve kültürel boyutların girişimcilik üzerindeki etkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde de göç kavramı ve çeşitleri, Rumeli'den göçler, göçleri doğuran sebepler ve göçmenlerin yerleşmesinden bahsedilmiş sonrasında ise göçmen girişimcilik kavramı ve gelişimi üzerinde durulmuş ve sırasıyla modeller, farklı yaklaşımlar, gelişim aşamaları ve farklı kesimlere sağladığı yararlar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de faaliyet gösteren Balkan göçmeni girişimcilere dönük olarak gerçekleştirmiş olduğumuz bir araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmanın neticesinde; göçmenleri çoğunluğu itici faktörler ile girişimci olmuşlardır. İtici faktör olarak en büyük neden ekonomik nedenlerdir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the phenomenon of immigrant entrepreneurship has become one of the attractive subject in the literature.This study stands on a research that has been made on one of the powerful case in the immigrant entrepreneurship literature: Balkan-based immigrant entrepreneurs. The study that has been made with 14 Balkan-based entrepreneurs who have been active in the city of Sakarya and Istanbul examines three main subjects:-How the entrepreneurs find an environment that offers all requirements for entrepreneurial activities,-Entrepreneurial history of the entrepreneurs,-The reasons that make them entrepreneur.This study has three chapters. In the first chapter; the notions of entrepreneur, entrepreneurship, culture and its impact on entrepreneurship has been mentioned. The second chapter starts with the notion of immigration and its variety, then the immigrations from the Balkans and their reasons have been elaborated. Also the definitions of immigrant entrepreneurship, its development phases, models and contributions has been examined in this chapter. In the last chapter; the research that has been made on Balkan-based entrepreneurs who has been active in Turkey has been discussed.According to the study; the majority of the entrepreneurs has been influenced by push factors especially financial reasons.